Zimní období, teploty okolo nuly a střídavé počasí našemu zdraví příliš neprospívají. Obzvlášť ve chvílích chřipkové epidemie. Na pozoru by se měli mít děti, těhotné a kojící ženy a senioři. Důležitá je prevence a včasný zásah, pomoci mohou bylinky a různé doplňky stravy.
Letošní zima je poněkud zvláštní. Jeden den teploty klesnou mnohdy i několik stupňů pod 0°C, druhý den už může každý chodit pomalu v tričku. Ozbvlášť teď v únoru je každé ráno na pováženou, zda vytáhnout teplý kabát či jarní bundu. Jenže právě takové obodbí hraje přímo do karet rozvoji nemocí. A tak se MHD hromadí kýchajícími a kašlajícími lidmi, ve školách se zvyšuje absence a čekárny u lékařů praskají ve šveh. Je proto důležité posilovat přirozenou obranyschopnost a před nachlazením se chránit.
Důležitá je prevence
Pokud je to možné, je vhodné vyhýbat se veřejným místům s velkým počtem lidí, jako jsou nákupní centra, MHD či zdravotnická zařízení. Zároveň je důležité dodržovat hygienu rukou a chránit si nos a ústa při kýchání a kašli. Kuřáci by měli omezit kouření a zapomenout by se mělo i na alkohol. Do stravy naopak zařaďte dostatek ovoce a zeleniny a myslete na odpočinek.
Děti, senioři, těhotné a kojící ženy pozor!
Vzhledem k tomu, že jsou děti dennodenně ve velkém kolektivu, jsou perfektním cílem pro viry a bakterie a pro jejich přenášení. V chladnějších obdobích je proto vhodné zvýšit přísun vitamínu C ve stravě, ale i ve formě komplexních vitamínů volně dostupných v lékárnách. Zvlášť opatrné by měly být také těhotné a kojící ženy. Jejich imunitní systém je oslabený, reaguje jinak na podněty z venku a je tudíž náchylnější na riziko onemocnění. Doporučeným řešením je pestrá strava a dostatek vitamínů, což však může být někdy dost obtížné. Pro dosažení komplexního a vyváženého přísunu minerálních látek a vitaminů, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. „Ideální je například komplexní GS Mamavit, který svým složením patří mezi nejbohatší vitaminy pro těhotné i kojící maminky na trhu. Byl jim vyvinut přímo na míru a zaručuje jejich organismu kompletní a vyvážené dodání všech potřebných složek, obsahuje dokonce i hořčík“, uvádí odborník na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš. Stejně jako maminky i senioři mají značně sníženou imunitu. Průběh nachlazení jim navíc komplikují přidružené nemoci. Nejvhodnější prevencí je očkování podpořené doplňky stravy.
Na rýmu kapky, na kašel zázvor
Mezi nejčastější nemoci patří zánět horních cest dýchacích. Při rýmě je nejlepší sáhnout po nosních kapkách nebo spreji s éterickými oleji, které odstraní hleny a podpoří průchodnost dýchání. Doporučuje se nevycházet ven, případně se dobře obléci, chránit si čelo a krk udržovat v teple. Další neméně známou nemocí je bolest v krku a kašel. Velmi účinný je v tomto případě česnek, zázvor, šípek nebo rakytník. Stejně tak lze využít běžně dostupných léků, které navíc snižují i horečku. V případě chřipky nebo angíny už je to horší. Je nezbytné navštívit lékaře, který předepíše antibiotika. Ty však narušují střevní mikroflóru a zároveň se škodlivými bakteriemi ničí i ty tělu prospěšné. Během jejich užívání sáhněte po probioticích, která vyrovnají střevní mikroflóru do normálu.
Problémem českých pacientů je špatné rozeznání, kdy se jedná o chřipku a kdy „pouze“ o nachlazení. „Pod pojmem chřipka se často zahrnují i jiné virové infekce dýchacích cest. Přitom pokud jde o závažnost onemocnění, chřipka se od většiny liší. Při onemocnění navíc často vznikají komplikace, které průběh nemoci ještě zhoršují,“ uvádí MUDr. Jan Knyčl, PhD. ze Státního zdravotního ústavu. Vždy si tedy porovnejte příznaky, které provázejí chřipku a nachlazení a pokud si nejste jistí, navštivte lékaře.
Extra tip
V dnešní době je velice oblíbenou bylinkou rýmovník, který celkem snadno můžete pěstovat i doma. V boji proti nachlazení může být výborným pomocníkem. Používat ho můžete k inhalaci, jako odvar, či ho rozžvýkat. Pomáhá nejen při rýmě, ale také při kašli a jaterních nemocech. Snižuje dokonce krevní tlak a cholesterol.
Images by Bruno /Germany from Pixabay