Vypadá to, že koronavirus je na ústupu, opatření už se začínají uvolňovat a naše životy se pomalu vrací do normálu. Česko má pandemii koronaviru pod kontrolou a počet nakažených už neroste. Máme se bát druhé vlny? Co nás od viru ochrání a můžeme vůbec zabránit druhé vlně pandemie? Na to odpovídal vědec MUDr. Oto Sova.
Koronavirus už nám pomalu opouští a náš život se vrací do normálu. Prognostiky několika vědců byly takové, že vir odejde s teplý počasím. Podle doktora Oto Sovy z výzkumného ústavu BOOS, to ale počasím nebude. „Koronavirus pomalu mizí díky přísným opatřením, která by byla vhodná již dříve, a proti kterým jistá skupina lidí protestovala,“ tvrdí Sova.
Uvolňování opatření je podle něj postupné, správné a potřebné. Přesto má obavy z druhé vlny epidemie. „Druhá vlny epidemie může přijít. Je to zákonité, stejně jako u chřipky. Otázkou bude, jak bude pandemie silná. Částečně jí můžeme zabránit pouze opět stejnými opatřeními,“ dodal.
Co by měli lidé dělat, aby se koronaviru vyhnuli? „Dodržovat karanténní opatření, eliminovat množství virů v prostředí větráním či ozařováním horským sluncem a v organizmu užíváním vitamínu C a saponinů, které snižují povrchové napětí, a znemožňují tak ulpění virů v organizmu,“ vysvětluje doktor Sova.
Nesouhlasí ani s živelným a nekontrolovaným promořováním, které se dělo v některých zemích. „Takového řešení jsme byli svědci ve středověku u morové epidemie. Tehdy se populace samovolně přemořila, přes 75 % obyvatelstva vymřelo a zbytek pak byl odolný. To není příliš lákavá vyhlídka ani dobrý recept,“ říká Sova, který zdůrazňuje, že by lidé rozhodně neměli zapomínat ani na jiné nemoci, které je mohou trápit a je třeba je řešit i v době koronavirové krize.
„Je tu nebezpečí zanedbání a opomenutí preventivních zákroků a prohlídek, povinného očkování a podobně. Měly by se vykonat rázné kroky k určení priorit, abychom na to v budoucnu nedoplatili další, ale jinou „pandemií“ – například rakoviny,“ uzavřel doktor Oto Sova z výzkumného ústavu BOOS.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account