Jaro je tu a s ním i nejvyšší čas připravit svůj vůz na jarní a letní sezónu. V zimě dostává každé auto pořádně zabrat a i když jste celou zimu jezdili a auto se zdá v pořádku, potřebuje jarní údržbu. Sůl na silnicích, mrazy a vlhkost mu vůbec nesvědčí, a tak bychom vozidlu měli před jarním cestováním věnovat zvýšenou péči.

Rada první
První, co vůz potřebuje, je výměna pneumatik. Ta se doporučuje, jakmile teploty překročí 7 stupňů Celsia, ale nezapomeňte, že zimní obutí je ze zákona povinné mít do 31. března. Sada letních pneumatik ležela v garáži či ve sklepě nebo na jiném skladovacím místě několik měsíců bez využití. Je tedy proto nutné nechat zkontrolovat nejen tlak v nezahřátých pneumatikách a případně je dohustit, ale také nechat vyvážit kola v pneuservisu. Sundané zimní pneumatiky před uložením omyjte vodou, abyste odstranili zbytky soli a další nečistoty.
     

Rada druhá
Před novou sezónou je potřeba auto také důkladně vyčistit, a to jak zvenku, tak i zevnitř. Je dobré omýt pod tlakem všechna zákoutí podvozku a mezidveřní prostory od posypové soli či kamínků a zkontrolovat brzdy, ty ale raději přenechejte autorizovanému servisu. Pak se zaměřte na exteriér, který se skládá z plastových, chromových a lakovaných částí. Ty nejprve omyjte čistou vodou s přídavkem vhodného saponátu a poté ošetřete leštěnkou, která odstraní drobné škrábance a chrání karoserii před deštěm, případně sluncem. Speciální přípravky vám pomohou při renovaci interiéru, který může být plastový, kožený či textilní. Nezapomeňte ani na koberečky či gumové podlážky. Vyndejte je, vyklepejte, vyluxujte či umyjte saponátem. Prostředkem na čalounění vyčistěte všechny sedačky.

Na co také nezapomenout

 
– zkontrolujte funkčnost všech světel a datum expirace autolékárničky
– zkontrolujte a případně doplňte chladicí a brzdovou kapalinu a motorový olej
– vyměňte zimní kapalinu do vstřikovačů za letní, která lépe odstraňuje především různé organické nečistoty
– vyměňte gumičky na stěračích (ty jsou doporučeny měnit alespoň 1x ročně)
– zkontrolujte nahuštění rezervy, většina řidičů totiž rezervu hledá, až když ji potřebuje a pak teprve zjistí, že není nahuštěná tak, jak by bylo třeba.


Užitečné tipy
– tankujte aktivovaná paliva; aditiva přidaná do benzínu a nafty udrží motor vašeho vozu čistý a zbaví ho usazenin
– cesty mlhavým ránem vám výrazně usnadní utěrky na odmlžení nejen skel, ale i zpětných zrcátek
– působení nepříznivých vlivů slunečních paprsků zamezují clony na boční a zadní okna, přístrojovou desku ochrání hliníková clona na čelní sklo.

 

PŘEJI VŠEM ŠŤASTNOU CESTU A KILOMETRY BEZ NEHOD !!!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account