Superfoods pod lupou: Jsou přirozené zdroje opravdu lepší než moderní trendy?
Že už vám pojem “superfoods” a “superpotravina” leze krkem, slýcháte ji na každém kroku, čtete o nich v každém časopise a přesto jsou prostě pořád populární? Jak by také ne. Takzvané superpotraviny jsou nabité vitamíny, minerály, enzymy, dodávají energii, zpomalují proces stárnutí a vynikají dalšími superlativy. Ale ani u Goji, Chia semínek, kokosovém oleji a dalších vybraných top super potravin bychom neměli zapomínat na jejich původ a způsob pěstování, skladování a celkově na to, jakou kvalitu nám mohou nabídnout.
Ani já nejsem výjimka a pravidelně do svého jídelníčku tyto skvělé potraviny zařazuji, protože jsou skutečně zdraví prospěšné. Spíše mi vadí jejich přehnaná popularita, kde se nejedná o nic jiného, než o marketingový tah. Když si to člověk ve své hlavě srovná a selským rozumem situaci vyhodnotí, zjistí, že Arónii (neboli černý jeřáb), konzumovaly již naše babičky, bobulovité ovoce (maliny, borůvky, rybíz) měl dříve na zahradě skoro každý a hojně se zařazovaly do jídelníčků a vlašské ořechy si mohl jít každý posbírat do ořechových hájů. Takže ona to zase taková hitparáda nebude.
Ostatně já za superpotraviny považuji vše, co si mohu utrhnout v přírodě nebo vypěstovat (i v malém květináči za oknem).
Co třeba taková pažitka? Přemýšleli jste někdy, kolik vitamínů a zdraví prospěšných látek se v této nenáročné bylině ukrývá? Obsahuje vitamín B2, C, vápník, draslík a v kuchyni dokáže nahradit i sůl. Má krásné jemné cibulové aroma a můžete ji přidat do všech jídel.
Strom Arónie – černého jeřábu měla moje babička na zahradě a vždy si pamatuji, jak jsem se šklebila, když jsem tyto hořko sladké plody musela spolknout. Zavařovali jsme je místo brusinek ke svíčkové, vařili z nich marmeládu nebo je přidávali do ovocných salátů. Pravda, skutečně mi nechutnaly, ale dnes jsem vděčná, když si tento strom mohu otrhat. Nejlepší je konzumovat plody v syrovém stavu. Výborné jsou například do kaší. Černý jeřáb je doslova nabitý antioxidanty, má pro tělo spoustu léčivých a blahodárných účinků: odstraňuje z těla těžké kovy, ovlivňuje cévní systém a srdce, posiluje imunitní systém, zvyšuje pružnost pokožky, a tak dále a tak dále. Zkrátka samá superlativa.
A co flekaté jablíčko s pořádným červem? Přemýšleli jste někdy, proč tam ten červ je? Protože je jablíčko dobré a zdravé, a hlavně v něm nejsou žádné pesticidy! Myslím, že i červ je dostatečně chytrý na to, aby nejedl žádnou “chemku” :-).
Co tedy říci závěrem? Superpotraviny byly, jsou a budou. Jsou všude okolo nás. Pokud mají kvalitní způsob pěstování nebo i chovu (hovořím o mase, mléce,…) můžeme je označit za potraviny, které jsou pro naše tělo prospěšné.
Zdroj foto: Pixabay.com