Jsem jedna z těch žen, co celý život bojují s váhou. Možná je to i tím, že mám ráda jídlo. Vlastně ne. Já jídlo miluju! A proto v Praze obíhám food festivaly, posedávám ve všech možných roztomilých bistrech a kavárnách, courám se po Náplavce a ochutnávám všechno, co mě zaujme. Díky této zálibě jsem se potkala s Jani Půlpánovou, tvůrkyní Chytrých kaší. Moje snaha být fit je příčinou toho, že mám v malíku všechny možné diety, styly stravování a podobně. A protože jsem mlsná, zakotvila jsem u snídaňových kaší, které jím nasladko. S ovocem, oříšky a ideálně s kapkou javorového sirupu. Takže když jsem si zase jednou vykračovala podél Vltavy, nemohla jsem Janin stánek s Chytrou kaší jen tak minout. 
Na první pohled mě zaujala především zajímavá chuťová spojení a netradiční složení, jako třeba Meruňková s dýňovými semínky a kari nebo Višňová s rozinkami a perníkovým kořením. A když jsem zjistila, že se vyrábí i zeleninové verze, které se dají použít také jako zdravá varianta polévek, byla jsem nadšená. S Jani jsme se rychle zapovídaly a já zjistila, že ty moje „zdravé“ snídaňové variace nejsou až tak zdravé, jak jsem si myslela. Vlastně vůbec. Co bylo špatně? Jednoduše všechno. Tak především jsem kupovala kaši, jejíž základ tvořila extrudovaná obilovina. Jani mi vysvětlila, že takovýmto procesem se zrno poměrně násilně upravuje a přichází tak o cenné živiny. Já pak v dobré víře jím něco, co pro moje tělo nemá vůbec žádný přínos. Spíše mu ubližuje. Poradila mi, že ideálním základem kaší jsou vločky, třeba jáhlové nebo pohankové. Také jsem si měla začít všímat procentuálního zastoupení ovoce v kaších. Čím méně ovoce, tím více je kaše uměle doslazována. Nejdůrazněji mě ale upozorňovala na přidávání různých dochucovadel a aromat, které pak do kaše vnesou chuť a vůni něčeho, co v ní vůbec nenajdete.  Někteří výrobci dělají „kaši více kašovitou“ jen přidáním průmyslově vyráběného bramborového nebo kukuřičného škrobu. V duchu jsem si své snídaňové dobroty přejmenovala na ranní dávku chemie. 
Slovo dalo slovo a já druhý den ráno poprvé otvírala balení Meruňkové chytré kaše. Jako rozmlsanec jsem si ji připravila s mlékem, dala nahoru pár ořechů a ochutnala první sousto. Nečekala jsem, že chuť bude natolik odlišná od toho, co znám. Můj po léta chemicky ničený jazyk se dožadoval více cukru nebo nějaké známé chuti. Tu ale Chytrá kaše nenabízí. Pro mě to byl zcela nový zážitek. Ta kaše voněla po vločkách, po sušených sedmikráskách, které jsem v ní našla a chuť meruněk byla taková, jako když je sušila na sporáku před lety moje babička. Pokud nejste zastáncem extra zdravé stravy složené ze superpotravin a vaše běžné stravovací návyky zahrnují potraviny chemicky zpracované, doslazované nebo jinak zkrášlené, budete si muset na chuť Chytré kaše nejprve zvyknout, tak jako já. Ale postupně si ji zamilujete. 
Jednu věc jsem si ovšem u Chytré kaše zamilovala hned. Kromě toho, že je super zdravá, je taky instantní. Připravíte ji raz dva. Stačí vám dvě deci horké vody, miska a lžička. Čtyři minuty a máte hotovo. A ten čas, který ušetříte na její přípravě, pak můžete investovat do konzumace. Můžete si v klidu sednout (ano, i ráno) a kousat. Myslet na to, co jíte. Prostě vnímat tady a teď. A když ráno zaspíte a do práce dorazíte tak tak, pořád máte na Chytrou kaši čas. Protože vám její příprava zabere jen ty zmiňované čtyři minuty. Můžete si ji dát prostě kdekoliv. Je ideálním společníkem na cesty, ať už se chystáte kamkoliv. Jani dokonce ke kaším nabízí bambusovou lžičkovidličku, která je skvělou náhradou za jednorázové plastové příbory. Ze zkušenosti vím, že ji z ruky nedáte a budete s ní pak jíst kde co. Přidanou hodnotou je i to, že kaše nejsou balené jednoporcově, tudíž obalem tak nezatěžujete životní prostředí. Navíc prázdný obal od nich snadno najde využití v domácnosti. Chytré kaše jsou zkrátka jedinečnou volbou super zdravého stravování pro dnešní uspěchanou dobu. Mrkněte do eshopu na www.japu.cz a vyberte si tu, která bude chutnat vám. 
 
O JANĚ: 
Jani se už od střední školy zajímá o udržitelný rozvoj a zdravý životní styl. Miluje sport. Rohlíky zahodila už před lety a s ranní dávkou energie jí, kromě jógy, jejíž lekce vede, pomáhají její Chytré kaše.  Vystudovala obor Ekologie a ochrana životního prostředí a jak ona sama říká, toto téma je její vášní a životním stylem. Je to pár let, co založila agenturu Envirostyl a pomáhá firmám proměnit se na enviromentálně odpovědné. Chytré kaše vznikly díky jejímu zájmu o ekologii, i díky obyčejné touze zdravě se najíst během vysokoškolských studií. Psal se rok 2012 a najít v menze něco zdravého bylo nemožné. Tak začala vařit vegetariánská jídla jako luštěninovo-obilné saláty se zeleninou, semínky a kořením nebo obilné krémy slazené ovocem. Po pauze na psaní diplomky začala konečně pracovat v profesionálních podmínkách a dodávat svá jídla na přibližně 15 míst po Praze, hlavně do obchodů se zdravou výživou a farmářských obchodů, postupně se přidal i rozvoz do firem. V dubnu 2017 ukončila výrobu chlazených jídel a zaměřila svou pozornost pouze na Chytré kaše. V současné době rozšiřuje sortiment Chytrých kaší o nové příchutě – Morušová s badiánem, Švestková, Klikvová, Mochyňová, Aróniová nebo zeleninová Rajčatová. 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account