Houby jsou pozoruhodnou složkou potravy. Již samotný název mnohé prozrazuje. Houby se opravdu chovají jako houby, z okolního prostředí tedy do sebe nasávají nejrůznější látky. Jde o živiny z půdy, které jsou posléze prospěšné i pro člověka – například vysoké dávky draslíku. Vstřebávají však vše, tedy i škodliviny. Proto je důležité houby sbírat pouze v čistém prostředí.
Schopnost vstřebávat škodliviny se využívá i ve výživě, kdy houby mohou být pomocníkem při detoxikaci. Více tady…
Není houba jako houba
Mezi houbami mají výsadní postavení tzv. medicinální houby. Většinou to nejsou ty houby, které chodíme sbírat do lesa (ač některé z nich rostou i v našich lesích), ale dopřáváme si je v podobě nejrůznějších tabletek. Proč?
Medicinální houby obsahují celé spektrum cenných látek, vedle minerálů také aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny nebo glukany. Díky tomu můžou nabídnout vynikající účinky při posilování imunity.
Medicinální houby mají většinou tajemné názvy jako reishi, shiitake, maitake, chaga… Mezi medicinální houby by se pro své složení a prospěšné účinky dala zařadit i jedna z hub známějších i v našich končinách. Řeč je o hlívě obecné. Účinky a složení tady.
Hlíva obecná nabízí narozdíl od těch exotických hub, které si většinou kupujeme jenom v tabletách, nabízí i klasické kulinářské využití. Hlíva se totiž dá běžne koupit v českých obchodech. Dokonce se na ni dá narazit i v českých lesích. A když ne – dá se pěstovat i doma ve sklepě. 🙂
Pěstujete houby doma? Jak se vám daří?