Kdo by neznal tu omamnou vůni jemně namleté skořice? S tímto tropickým kořením se to ale určitě nesmí přehánět.
Nejnovější zjištění odhalily, že když skořici používáte příliš často, může  vám poškodit játra. Vinu na tom má přírodní toxin kumarin, který skořice obsahuje. Obezřetní bychom měli být právě v době Vánoc, kdy si pochutnáváme na cukroví, v němž může být skořice obsažena. Doporučení je nesníst více než 40 skořicových sušenek za týden! Rozumné je také omezit po celý rok konzumaci cereálií, kaší, rýžových pudinků a dalších výrobků ochucených skořicí na nejvýše 1x týdně.
Dráždí pokožku
Skořice může působit agresivně i na pokožku a dráždit ji. Proto by měli být opatrní zejména lidé s citlivou pletí. Nikdy by se v podobě éterického oleje neměla používat u malých dětí. Protože skořice patří mezi tzv. zahřívací látky, může její nadužívání způsobit i zvýšení tlaku.
Umí zázraky
Ale nebylo by správné, kdybychom skořici představili jen v těch negativních barvách. Ona toho totiž i spoustu dokáže. Asi neprozradíme nic nového, když zopakujeme, že v kuchyni se používá do sladkých pokrmů, koláčů a sušenek. najdeme ji často také v jídlech s ovocem,  především v jablečných. Přidává se i do čokolády a do ochucených vín.

Jak se připravuje?
Z tenkých výhonků se odlupuje vnější kůra a vnitřní kůra se svine do svitků, které se dají vysušit. Sypká skořice, kterou používáme jako koření, je vlastně mletá kůra. Ovšem tyčinky jsou kvalitnější. Nejlepší je kupovat skořici v malých množstvích a neskladovat ji příliš dlouho.
Kosmetický kouzelník
Kdo by neznal skořicové zábaly, které jsou tak účinné na pajizévky, ale také na zpevnění kůže? Koupit si můžeme i masážní gel, peeling nebo krém se skořicí. Kosmetika se skořicí prohřívá pokožku, zlepšuje její prokrvení a tím pomáhá k odplavování škodlivin nahromaděných v pokožce. Pleť se díky jejímu působení stává pevnější a pružnější.
Voňavá pomocnice
V aromaterapii se skořice využívá méně než ostatní koření. Je skvělá do aromatických lamp k odvrácení rýmy, chřipky a všech ostatních vzduchem přenášených infekcí a nakažlivých nemocí. Když ji velmi opatrně přimícháme do masážního oleje, můžeme s ním masírovat břicho. Pomáhá při nadýmání a střevních infekcích. Celkově skořice zahřívá, povzbuzuje, uzdravuje a povznáší. Je vhodná při slabých nervech. Skořice obnovuje chuť do života, pomáhá tišit depresi a vzbuzuje odvahu.
Poutavá historie
Když se začnete zajímat o skořici, zjistíte, že má i velmi poutavou historii. Použití skořice bylo
zaznamenáno v Číně už v roce 2500 př. n.l. a později ve starém Egyptě, kde se používala
při balzámování.  Archeologové objevili skořici i na řeckém ostrově Samos v nálezech, které
se datují od roku 700 př. n. l. V biblických příbězích se vypráví, že skořice byla často ceněna více než zlato…
Skořicovník (Cinnamomum) se pěstuje jako keř, nebo jako strom. Je stálezelený, má aromatickou kůru, oválné listy, bílé květy a modrobílé plody. Roste v tropech. Najdete ho na Madagaskaru, v Indii, na Jamajce a na Srí Lance.

 

Úvodní foto: Alena Kamasová (www.fotoreporterky.cz), Pinterest

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account