Zítra je svátek sv. Martina, patrona a ochránce.
 
 
Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu. na tento svátek se peče Svatomartinská husa a pije se Svatomartinské víno. Je to oslava toho, že zima střídá podzim – na Svatého Martina často začínalo sněžit.
 
Sv. Martin je považován za patrona vinařů, paradoxně i za patrona abstinentů, za patrona vojáků a dragounů, jezdců na koních a koní, podkovářů, zbrojířů, koželuhů, tkalců, krejčích, mlynářů, rukavičkářů, kloboučníků, bednářů, pastýřů, hlasatelů, cestovatelů a všech cestujících, hoteliérů i všech těch, kteří poskytují služby cestujícím, města Szombathely v Maďarsku, města Buenos Aires. Sv. Martin je považován za ochránce všech domácích zvířat, zemědělců před neúrodou, před vyrážkou, proti hadímu ušknutí.

Martin se narodil v roce 316 (dle dalších zdrojů to bylo až v roce 317) na místě, které se jmenovalo Sabarie. Toto město bylo v římské provincií Panonia, Město se dnes jmenuje Szombathely a nachází se v dnešním Maďarsku. Martinův otec byl důstojníkem římské armády a na jeho popud vstoupil i Martin do armády již v patnácti letech. Byl přidělen k vojenské posádce ve městě Gaul, které se dnes jmenuje Amiens a najdeme ho ve Francii.
 
PRANOSTIKY
Sv. Martin přijíždí na bílém koni (11. 11.) Pranostika vznikla pravděpodobně na základě toho, že Martin jako voják jezdil na bílém koni. Jelikož často v historii na tento den začíná sněžit, tak je svátek svatého Martina spojován právě se sněhem. Obdoba této pranostiky je například i “Na svatého Martina bývá bílá peřina.”
 
SVATOMARTINSKÁ HUSA a SVATOMARTINSKÉ PEČIVO
Na svátek Svatého Martina se peče takzvaná Svatomartinská husa. Tento zvyk má nejspíš kořeny v legendě, že se Martin schovával v husníku, ale husy ho prozradily. Jiná legenda říká zase to, že husy na venkovském kázání svatého Martina tolik rušily, proto se teď pečou v den svátku svatého Martina – jakoby za trest. 11. 11. se také připravuje svatomartinské pečivo, rohlíky, podkovy a podobně.
 
SVATOSTÁNKY SVATÉHO MARTINA
Po tomto svatém je pojmenováno mnoho míst po celém světě. Jmenujme například Kostel svatého Martina ve Vyšehořicích ve středočeském kraji (dnes je tento kostel zříceninou), Konkatedrálu svatého Martina v Bratislavě (Dóm svatého Martina), Rotundu svatého Martina v Praze na Vyšehradě, která byla postavena za vlády krále Vratislava II. a mnohé další.
 
 

Legenda o bílém koni, na kterém Martin přijíždí a veze s sebou první sníh, vznikla docela prozaicky. Lidé si během let jednoduše všimli, že vždy kolem svátku svatého Martina první sníh skutečně přichází; propojili tak jeho jméno s bílým koněm, symbolizujícím první sněhové vločky.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account