Pokud se cítíte unavení nebo toužíte po jídle a nemáte čas se najíst, dejte si oříšky! Užívejte si jich místo svačiny, nebo si je přisypte do salátu či müsli. Ořechy nám po stránce výživy mohou nabídnout mnohé, ale často je přehlížíme, někdy možná kvůli jejich vysokému obsahu tuku. Obsahují však tuk zdravý, a to nenasycený, jako třeba olivový olej. Jsou velmi syté, takže už v malém množství nám dodávají energii a pomohou zahnat pocit hladu.
Makadamové ořechy a jejich podoba
Tento druh oříšků má tvrdou hnědou skořápku, která je pokryta zelenou slupkou. Když slupka pukne, oříšek vypadne. Skořápka je hladká až hrbolatá podle druhu. Oříšky mají smetanově žlutobílou barvu a jemnou a lahodnou chuť.
Odkud pocházejí
Makadamové ořechy pocházejí z Austrálie, kde rostou divoce v deštných pralesích. V  19. století byly makadamové stromy dovezeny na Havaj jako okrasné rostliny a použity k zalesnění. Časem se ale i zde začaly pěstovat právě kvůli svým oříškům. Makadamové stromy rostou i v Jižní Africe a Střední Americe.
Makadamové ořechy neobsahují cholesterol
Makadamové oříšky jsou patrně nejtučnější ze všech ořechů (je v nich až 80 % tuku), obsahují však také velké množství zdraví prospěšných esenciálních mastných kyselin, vitamíny E, A a B, selen a zinek. Již australští domorodci je považovali za součást své stravy, konzumovali je za syrova nebo z nich lisovali olej, který pak používali jako léčivou mast. Neobsahují cholesterol. Ačkoliv jsou „kalorickou bombou“, syrové tuky v nich obsažené, aktivují tělo k tomu, aby zdatně spalovalo i ostatní tuky v těle. Výsledkem je menší nashromáždění tuku ve tkáni hlavně okolo srdce. Strava bohatá na makadamové oříšky ukázala, že cholesterol byl nízký jako u nízkokalorické stravy. Jsou také nejbohatším zdrojem palmitové kyseliny a jednoduchých nenasycených tuků, které působí jako antioxidanty, které zabraňují poškození buněčných membrán. Kyselina palmitová hydratuje a pomáhá hlavně poničené a popálené pokožce.
Makadamový olej pro lepší pokožku i vlasy
Makadamový olej vyniká schopností zvyšovat pružnost, vláčnost a elastičnost pokožky a prospívá i našim vlasům. Vyrábí se z něho pleťová i tělová mléka, která jsou vhodná pro každý typ pleti. Olej z makadamových ořechů dokáže zpomalit proces stárnutí pokožky, vyhlazuje ji, zpevňuje a vyživuje. Na trhu najdeme i řadu šamponů s obsahem makadamového oleje, které prospívají poškozeným vlasům, perfektně je zjemňují a vyhlazují.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account