Řeklo by se obyčejná chůze, ale přitom jde o nejpřirozenější a nejzdravější druh pohybu, který nám příroda dopřála. Ani zdaleka nejde jen o to, přemístit se z bodu A do bodu B. Má mnohem více benefitů a přínosů pro naše zdraví, než si možná uvědomujeme.

Chůze bývá často zmiňována v souvislosti s hubnutím. Není divu. Při svižné chůzi čerpá organismus energii z tuků, nezatěžují se klouby a tolik se nevyčerpáte jako při běhu. Nevýhodou je, že abyste spálili dortík nebo tatranku, budete muset chodit dvakrát delší dobu, než kdybyste běželi. Má to ale své výhody. Když si naplánujete pěší výlet, spojíte příjemné s užitečným.

Budete-li chodit minimálně třikrát týdně hodinu (ideálně rychlejším tempem), můžete se brzy těšit na úbytek hmotnosti, který bude vlastně příjemný a „bezbolestný“. Venku v přírodě si vyčistíte hlavu. Navíc je tu sociální aspekt. Můžete se domluvit třeba s kamarádkou a místo na kávu vyrazit poklábosit ven.

Čím více, tím lépe

Obecně se doporučuje ujít denně zhruba 10 000 kroků. Průměrně ale ujde dospělý člověk se sedavým zaměstnáním zhruba 3-4 000 kroků denně. Zaděláváme si tím nejen na obezitu, ale i další choroby, jež souvisejí s onemocněním srdce a cév a se vznikem diabetu 2.stupně.

Nezoufejte, pokud se vám nepodaří ujít denně 10 000 kroků. Všechno je lepší, než nic a každá snaha se počítá. To potvrzují odborníci, kteří upozorňují na to, že poměrně značný efekt na vaše zdraví bude už fakt, že místo 3 000 kroků jich denně ujdete alespoň 5000. Přínos chůze se ale s narůstajícím počtem kroků samozřejmě zvyšuje.

Tagy:
3 Komentářů
  1. KláraOdehnalová 1 rokem ago

    Když nemám zkouškové, tak je to klidně i 30 000 kroků denně a více. Přes zkouškové jsou to ty 3 až 4 tisíce. Bohužel. 😀

  2. Ono se řekne, obyčejná chůze… Když pak člověka ochromí problémy s klouby a bolí doslova každý krok, tak až zpětně mu dojde, že to není vůbec samozřejmé…a ušlých 100-200 metrů je pro něho vítězstvím…

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    teď jsem přišla z venku, funím jako lokomotiva, ale jsem ráda, že jsem se prošla :-), dám, co zvládnu

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account