Čáp bílý je tažný pták se zimovišti v subsaharské Africe a jižní Asii. V posledních letech přibývá také případů přezimování v Evropě (např. ve Španělsku, Francii, Bulharsku) a na Blízkém východě, což bývá připisováno mírnějším zimám a také větší potravní nabídce.
Jde o denního migranta táhnoucího ve větších hejnech čítajících i několik tisíc ptáků. Většinu vzdálenosti urazí pomocí plachtění, při kterém využívá stoupavých termálních proudů nad pevninou. Ptáci z evropských populací se na podzimní tah vydávají od srpna (mladí ptáci o několik dnů dříve než dospělý pár) a migrují dvěma hlavními tahovými cestami – západní, vedoucí přes Gibraltar do západní Afriky, a východní, která vede přes Turecko do východní, jihovýchodní a jižní Afriky. Hranice mezi těmito tahovými cestami leží mezi Rýnem a Labem (tedy i na území ČR) a obě populace se v této oblasti mísí. Ptáci z ČR se do Afriky vydávají převážně jihovýchodním a méně (především ptáci ze západních a jižních Čech) i jihozápadním směrem přes Německo, Francii a Španělsko. Na zimovištích většinou nesetrvávají dlouho; staří ptáci se na jarní tah vydávají zpravidla během února, někteří (hlavně mladí) ptáci se však občas do Evropy nevracejí vůbec a v Africe setrvávají i následující letní období. Jarní tah je výrazně rychlejší než podzimní a čápi při něm dělají i méně zastávek.
Ptáci zimující v Jihoafrické republice každý rok uletí cestou na zimoviště a zpět více než 20 000 km. Během podzimního tahu přitom denně zdolají vzdálenost kolem 200 km, na jarním tahu okolo 300-400 km.
20.3.2020 – Krátce před 18. hodinou dnes přistáli v hnízdě na bohuslavickém komíně čápi. Jejich hromadný přílet natočila kamera společnosti HD internet.
Komín je tradičním místem, kde čápi už mnoho let pobývají. “Aktuálně je to ale jiný pár, než který tam hnízdil minulý rok,” napsal k videu Lukáš Ronge z firmy HD Internet.
Loni byl čapí pár na komíně poprvé k vidění 24. března. Za čtrnáct dnů dokonce samice snesla vejce.
Další známé a pravidelné hnízdiště je na pivovarském komíně v Trutnově, a na továrním komíně v Královci. Loni čápi hnízdili také v Mladých Bukách, nebo ve Vlčicích. Loni bylo podle ornitologů na Trutnovsku jedenáct čapích párů.
3.6.2019 : Na dalčším obrázku je zychcen: Čapí hnízdo Bohuslavice u Trutnova – velký potkan