Češi vytvořili mapu, kde najdeš volně rostoucí ovoce a byliny. Jsou v ní tisíce míst Česka a Slovenska.
V České republice existuje desítky tisíc volně rostoucích stromů, ze kterých si lidé mohou utrhnout plod úplně zdarma. A to třeba i v centru Prahy. Kvůli postupnému rozšiřování měst a zarůstání některých oblastí ale málokdo o takových místech ví.
 
Právě toho si všimla Katka Kubánková se skupinou přátel, kteří se inspirovali v zahraničí a založili neziskovou organizaci Na ovoce. Vytvořili platformu, kde budou moci všichni sdílet polohu ovocných stromů, keřů nebo bylin s ostatními.
 


 
Zároveň se ale rozhodli posunout projekt dále. „Usilujeme o obnovení zájmu o ovocné stromy a staré a krajové odrůdy a znovuobjevení sadů městským člověkem. Naším nástrojem jsou vedle mapování ovocných stromů, keřů a bylin i vycházky do sadů, workshopy, které učí zpracování ovoce a péči o stromy nebo příspěvky na blogu,“ vysvětluje Katka Kubánková.
 
Tvůrci se inspirovali v zahraničí, donuceni životem ve městě.
Chtějí vrátit místní ovoce na naše stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek, ale posílit i vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí.
Na mapě máme v současnosti přes 14 tisíc záznamů. Mezi nimi jsou rostliny jako jabloň, hrušeň, jahodník, meruňka, máta, bez černý, borůvky, dřín, medvědí česnek, mirabelka, rybíz nebo švestka. 
Web žije díky sdílení. Autoři se dělí se o své nálezy s ostatními a nálezy ostatních i využívají. Každý může na mapu přidávat, a pokud se objeví strom, který tu nepatří, a není dovolené z něj plody sbírat, jeho vymazání lze konzultovat s autory
Letošní rok je na ovoce velmi bohatý, nicméně je pravda, že sucho se může na sklizni projevit negativně. Při dlouhodobě vysokých teplotách stromy ovoce shazují ještě před samotným dozráváním.
 
Mapu nalezneme zde: https://na-ovoce.cz/map/#5/48.662/21.072
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account