Od keltských legend po romantické tradice: Proč jmelí nesmí chybět na Vánoce

Blíží se Vánoce, období plné symbolů, rituálů, magie i kouzel. Čas vyzdobených i provoněných domovů. Tradic i zvyků je víc než dost, proto se pojďme blíže seznámit s rostlinkou, která již neodmyslitelně k Vánocům patří.

Už v dávných dobách byla této rostlině přisuzována magická moc. Jmelí má do domu přinášet štěstí, odvahu a lásku. Nejlépe to zafunguje, pokud ho dostanete jako dárek. Ve středověku se používalo v lidovém léčitelství. Podle Římanů se věřilo, že chrání před ohněm a brání vstoupit zlým duchům do našich domovů. Keltové zase věřili, že jmelí zajistí lásku a plodnost, protože dokázalo kvést i za mrazivých dní. Odtud pochází i oblíbená vánoční tradice líbání pod jmelím.

Kde se vůbec vzalo jmelí?

Tato rostlina roste v korunách opadavých listnatých stromů, nejčastěji na topolu, lípě, nebo jabloni. Na každém stromě však vypadá trochu jinak. Semena jmelí roznášejí ptáci. V štěrbině kůry semínko vyklíčí a asi do roku začne prorůstat do dřeva odkud čerpá mízu. Kvete až za čtyři roky od vyklíčení. Jeho bílé bobule dozrávají právě v prosinci.

Tradice líbání pod jmelím

Zvyk líbat ženy a dívky pod jmelím pochází z Anglie. Muž mohl políbit pod jmelím každou. Také jsme si zvykli používat jmelí jako vánoční dekoraci. Nelze opomenout romantický náboj této rostliny, kterým dokáže dokreslit vánoční atmosféru. Tato rostlinka je v čase Vánoc velmi oblíbená. V Norsku je dokonce považována za symbol usmíření. Prý se kdysi i Mikuláš setkal se svou milovanou právě po jmelím.

Jmelí jako lék

Jmelí je nejen krásné, ale i léčivé. Na sběr se vydejte v listopadu a v prosinci, nebo na jaře. V tomto období je jmelí nejúčinnější. Bílé bobulky však odstraňte, protože jsou jedovaté. Jmelí zlepšuje krevní oběh, reguluje tlak, posiluje srdce, léčí nemoci štítné žlázy, pomáhá v období menopauzy, léčí neplodnost a příznivě ovlivňuje imunitní systém.
Jmelí se užívá v podobě čaje, přidává se do vepřového sádla, nebo se z něj dá vyrobit účinná tinktura. Stačí čerstvé nebo sušené jmelí nasekat, zalít alkoholem a nechat louhovat na tmavém místě šest až osm týdnů. Potom tinkturu přecedíme a můžeme užívat 15 až 20 kapek třikrát denně tak, že si tinkturu nakapeme do sklenice s vodou a vypijeme.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account