Hned na začátek bych chtěla říct, že jsem moc vděčná za to, že reprodukční medicína je již na tak vysoké úrovni. Pro ženy, které např. nemají vejcovody nebo mají jinou vývojovou vadu, která vylučuje přirozené početí, je to jediná cesta, jak mít vlastní dítě. V tomto případě je vděčnost na místě.
Avšak pro ostatní ženy v mnoha a mnoha případech nutná není.
Pokud se žena skutečně blíží k menopauze nebo nemá vejcovody, nemá mnoho možností, jak situaci změnit. Pokud však v této situaci není, má v rukou poměrně mnoho, a to do té míry, že se může uzdravit, harmonizovat svůj cyklus, podpořit svou plodnost, otěhotnět i bez reprodukční medicíny.
Je mylné domnívat se, že reprodukční centrum bude ženu léčit a podporovat k přirozenému početí!
NEBUDE, i když se to tak na první pohled může jevit. Reprodukční centrum je velmi specifické pracoviště, jehož primárním úkolem je PROVÁDĚT UMĚLÉ OPLODNĚNÍ. Nikoliv léčit neplodnost a podporovat přirozené otěhotnění. To má ve své pracovní náplni gynekolog, nikoliv reprodukční centra. Nemůžeme jim to proto, zdá se, vyčítat.
Při návštěvě gynekologa se však také nepostupuje vždy správně. Neexistují totiž žádné doporučené léčebné postupy! Je tedy pouze na daném lékaři, jakou má odbornost, jaký zvolí přístup, jakou má skutečnou snahu Vám pomoci. Jak píše Hnutí pro život: „Stává se tak loterií, na kterého gynekologa žena narazí“.
Je však potřeba si uvědomit, že i gynekologové to nemají jednoduché. Ti, kteří se snaží skutečně léčit, vykazují více zdravotnických výkonů, a to se nelíbí pojišťovnám. Lékaři proto bohužel ve snaze léčit nejsou podporováni. Proto ve většině případech ženy raději odesílají do reprodukčních center, ať si s nimi poradí.
Gynekolog Vám však může nabídnout různé přístupy k léčbě neplodnosti, nebo k podpoře otěhotnění. Může Vám doporučit:
-
analýzu délky a průběhu cyklu na základě měření bazální tělesné teploty,
sledovat hormonální hladiny a v případě patologií nasazovat léčbu,
úzkostlivě hlídat a přeléčovat záněty,
ověřit situaci v malé pánvi – vyšetření na průchodnost vejcovodů, endometrióza, PCO, stavy po zánětech, apod. a následně navrhovat léčbu,
genetické či imunologické vyšetření,
odeslat muže na spermiogram a v případě patologií doporučit urologické vyšetření a spolupráci s andrologem,
nabídnout fyzioterapii či lázeňský pobyt,
psychologickou podporu.
Pokud lékař zvolí tento přístup, vykazuje úspěšnost léčby v 70 – 80%. Avšak průměrná úspěšnost narození dítěte z jednoho cyklu IVF je pouze 11%. Jedná se o výrazně odlišná čísla, a také o zcela odlišné finanční nároky.
Pokud Vám gynekolog doporučí určité vyšetření, je možné podstoupit jej v rámci reprodukčního centra. Následně však doporučuji výsledky vzít a řešit je dále se svým gynekologem, nikoliv s gynekologem daného reprodukčního centra. Je dobré vědět, že jakmile jednou vstoupíte do reprodukční kliniky, budou se snažit svého nového klienta udržet a „prodat“ mu své služby. Ze svého působení v reprodukční klinice vím, že umí velmi dobře přesvědčovat, že jeho služby skutečně potřebujete. Je dobré si uvědomit, že se jedná o klasický prodej služeb. I když ne zcela „klasický“, protože zde se jedná O MÉ ZDRAVÍ a MÉ DÍTĚ!
Pokud se přece jen rozhodnete jít cestou reprodukční medicíny, chtěla bych Vás moc podpořit v tom, abyste se ptala na všechno, co Vám není srozumitelné tak dlouho, dokud nedostanete jasnou odpověď. Žádejte informace, nechte si vysvětlit celý postup, ptejte se na vedlejší účinky, možné komplikace. A hlavně, pokud s Vámi cokoliv nerezonuje, jděte jinam! Ani zde nezapomínejte na svou intuici, která Vám nikdy neporadí špatně. Také bych Vám chtěla doporučit, abyste i přes získané informace stále hledala i jiné náhledy na danou situaci, jiné názory a přístupy. Moje zkušenost totiž ukazuje, že pokud budete mít veškeré informace, touto cestou se pravděpodobně nevydáte. Pokud se však i přes všechny potřebné a pravdivé informace rozhodnete touto cestou jít, můj úkol a úkol lékařů je, abychom Vás na této cestě podpořili a pomohli Vám projít jí s co nejmenší zátěží. Ještě jednou zdůrazňuji, jděte do tohoto procesu pouze v případě, kdy přesně VÍTE, co Vás čeká a VĚŘÍTE v jejich postupy.
Uvědomuji si, že Vám v tomto článku nepředávám informace o konkrétních následcích a rizicích IVF, i když o nich stále píši. Činím tak v tuto chvíli zcela záměrně. Mnoho z Vás, které čtete tento článek, již umělé oplodnění podstoupilo, a mým cílem rozhodně není vyvolat ve Vás pocit strachu či výčitky. Je zcela zbytečné vracet se do minulosti, která sice vždy zůstane naší součástí, ale již ji nemůžeme ovlivnit.
Pokud byste však skutečně potřebovala přesné informace o procesu IVF, určitě mi napište. Velmi ráda se s Vámi domluvím na společné konzultaci buď osobní nebo přes Skype, kde si vše vysvětlíme, kde Vám zodpovím všechny Vaše dotazy a spolu zjistíme, zda reprodukční medicína je cesta pro Vás nebo je možné zvolit jiný přístup.
Myslím na Vás …
Hanka
Hana Přikrylová
www.ditevitano.cz