Jojo efekt je známý strašák většiny lidí, kteří se kdy pouštěli do hubnutí přebytečných kil. Je dokonce možné dostat se do nepříjemného cyklu opětovného hubnutí a přibývání na váze, což je problém nejen zdravotní, ale také praktický, například co se týká neustálého přizpůsobování šatníku. Jak se vyhnout této spirále a dosáhnout trvalého a udržitelného zlepšení svého životního stylu, na to se podíváme společně s výživovým poradcem Lukášem Vránou z komplexního programu The 1:1 Diet.
Za jojo efektem stojí v první řadě návrat k původním nevhodným stravovacím návykům po ukončení redukční fáze, ve chvíli, kdy jsou kila dole. Pokud jste měli nadváhu, pravděpodobně jste se nestravovali vyváženě, měli jste příliš velký příjem kalorií nebo zkrátka nevhodně složený jídelníček.
Je třeba nastavit rovnováhu a pestrost v jídelníčku
Rada zní jednoduše – omezte monotónnost ve stravování a vsaďte především na pestrost. Jídelníček by měl obsahovat všechny potřebné živiny. Vyvážený poměr mezi bílkovinami, sacharidy a tuky je klíčový pro udržení energetické rovnováhy a zabránění návratu ztracených kilogramů. Především nevynechávejte ze svého jídelníčku bílkoviny, tělo si je neumí samo „vyrobit“, a potřebuje jejich pravidelný přísun: „Pokud nebudeme mít dostatečné množství bílkovin, může dojít k odbourávání zejména svaloviny,“ vysvětluje výživový poradce komplexního programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána a dodává: „Zkontrolujte si, jestli v hlavních jídlech dne, tedy na snídani, oběd nebo večeři, máte zastoupený zdroj proteinů – zejména v podobě masa, vajec, mléčných produktů nebo luštěnin. Také na svačinu můžete využít potraviny s obsahem bílkovin, jako třeba jogurt, Cottage, tvaroh s ovocem nebo luštěniny, které mohou být například ve formě pomazánky.“
Pohyb jako součást života
Podle průzkumů každý čtvrtý člověk nedosahuje ani na minimální denní doporučení pohybové aktivity. Vhodná tělesná cvičení pro redukci tělesného tuku jsou vytrvalostní pohybové aktivity, ke kterým patří zejména intenzivnější chůze, cyklistika, plavání nebo severská chůze s holemi (nordic walking), které jsou celkově šetrnější ke kloubům dolních končetin. Důležité ale je, aby se fyzická aktivita stala trvalou součástí vašeho životního stylu, potvrzuje Lukáš Vrána: „Nemůžeme počítat s tím, že by existovaly nějaké konkrétní zázračné cviky, které by urychlily hubnutí. Sport a cvičení obecně pomáhají při redukci hmotnosti dvěma způsoby. Jednak spalují energii, místo aby se nám ukládala do tuků, a jednak při vhodně zvolené aktivitě spolu s adekvátním příjmem bílkovin pomáhají zvyšovat množství naší svalové hmoty.“
Aspoň 2-3 hodiny v týdnu měli bychom se měli věnovat 45 až 60minutovému cvičení střední intenzity. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelný denní pohyb alespoň 30-45 minut. Dobrou zprávou je, že to nemusí být v kuse. Můžete to rozdělit na 15minutovou procházku ráno do práce a poté z práce a 15minutové cvičení odpoledne nebo večer po práci.
Nastavte si nový životní styl a dodržujte ho dlouhodobě
Tyto dvě na závěr jmenované aktivity jsou velmi významné, zároveň jsou to ty nejtěžší v celém procesu. Řada lidí právě v těchto oblastech tápe, ale mohou si nechat snadno pomoct od odborníka v podobě výživového poradce. Například v komplexním výživovém programu The 1:1 Diet je výživový plán sestaven tak, aby klienty edukoval, zabránil jojo efektu a na jeho konci každý klient přešel na standardní, na míru sestavený jídelníček. „The 1:1 Diet je program, který má více než 40letou historii a je jedním z mála, který se podílel na klinických studiích. Nejedná se samozřejmě o jediný způsob redukce hmotnosti, ale zároveň spadá mezi ty funkční,“ uzavírá Lukáš Vrána.
Zdroj: www.spolukiladolu.cz
Foto: Pixabay.com