Domácí léčba nachlazení: Zázvor, slivovice a další přírodní zbraně proti zimnímu nemocem

Venku začíná zima, teplota klesá a nemoci vystrkují růžky. Někteří z nás to řeší léky z lékárny a někteří se jim snaží vyhnout. Moje babička učila mámu a ta zase učila mě jak se postarat rychle a účinně o příznaky a zůstat zdravá pomocí bylinek a levných dostupných variant. Něco jsou staré postřehy a něco jsme si časem přidávali dle toho nač jsme narazily. Teď se s vámi chci podělit o pár takovýchto rad.

Odřený nos od věčného smrkání

Jelení lůj není dobrý jen na rty, ale např. Neutrogena tyčinka si dokáže hravě poradit. Pokaždé když si vzpomenu nanesu a je po problému. Hlavní je, aby lůj či mastný krém neobsahoval barviva a dráždivé látky, vůně, dezinfekci či silně aromatizované byliny (máta), protože si můžete nos místo toho podráždit ještě více!  Naopak vhodné jsou: rakytník, čajovníkové, kokosové, třezalka, měsíček, heřmánek,….
Určitě jsou lepší látkové měkké utěrky (či klasické látkové pleny). Látka tolik nerozdírá jako papírové kapesníčky. Čím měkčí, tím lepší. Opět není vhodné používat agresivní vůně, protože do ranek kolem nosu by se mohla dostat dráždivá látka a problém jen zhoršit.

Bolest v krku, dráždivý kašel

Když mě začne bolet v krku či i již mám rýmu a náběh na angínu, pomáhá mi uvařit si mléko, přidat med a máslo. Nápoj se musí vypít pěkně za tepla, aby se tělo prohřálo. Krk při kašlání dostává zabrat a trubice je poškrábaná, tím že si dám tento nápoj s medem, se ranky “namažou” a zmizí tak nucení na kašlání.
Majoránkový čaj je výborný na kašel i zánět průdušek. Majoránka má totiž protizánětlivý účinek a máme jí doma všichni. Majoránku uvaříme, poté 15 minut louhujeme a následně scedíme. Doporučuji dochutit medem a citronem.
Anýzový čaj  zase uvolňuje hleny. Anýz nadrtíme a vylouhujeme cca 15 minut. Následně scedíme a můžeme opět dosladit medem.
Šalvějové kloktadlo. Pozor, ne teplé a ne silný koncentrát, jinak by mohla spíše dráždit než pomáhat.
Zázvor nakrájíme na malé broučky a naložíme v medu. Každý den si dáme jeden proužek (a pouze jeden!) na prevenci a zvednutí imunity.

Klasikou je kloktání vodou s mořskou solí. Kloktadlo je bohaté na přírodní organické tekutiny, které mají zklidňující účinek. Kloktání  s mořskou solí dezinfikuje a vyplachuje bacily z úst a krku.
Domácí cibulový sirup. Sice to zní fuj, ale nakonec je to mňam:) Cibule se nakrájí na drobné kostičky, dá se do misky, zasype cukrem a nechá se odstát. Cibule pustí sirup – díky cukru sladký – a ten si můžeme po lžičce dávat. Je i varianta s medem, ale já mam raději s cukrem.
Bylinkový čaj (směs záleží na vás) s hřebíčkem a černým pepřem. Vše provaříme a zcedíme. Nejenže se člověk propotí a prohřeje, ale i pozabíjí nějaké ty bakterie v těle. Většinou jsem při těžké rýmičce na nohou do 2 dnů.

Ucpané dutiny

Mnozí z nás jsme to už zažili, nemůžeme smrkat a přitom máme pocit, že nám mozek plave v nudlích, hlava nás bolí a běda kdo bude dělat hluk! Já si uvařím brambory, scedím vodu do mísy, hlava putuje nad mísu a celý proces uzavírám přikrytím hlavy ručníkem. Inhaluji takto bez pauzy 20 minut. V podstatě ihned po proceduře cítíte úlevu a krásnou svobodu.
Pomáhá i máta či šalvěj, nejen že můžete pít mátové čaje, ale můžete si  udělat mátový vývar a inhalovat stejně jako bramboroví vývar.

Celkově na  začátek nemoci

Zde si dovolím zavítat na naši Moravu: SLIVOVICE na všechny způsoby.
Vývary na prohřátí, ať již slepičí či zeleninové.

Nic se ale nemá přehánět a občas jsou léky prostě nutností, proto pokud nic nejdéle do týdne nepomůže, leťte k lékaři!
Na závěr si dovolím vyvrátit jeden mýtus v tom, že čím více zázvoru, tím lépe. Není to tak, zázvor při velkém množství vysušuje, dráždí a spíše škodí než pomáhá. Proto s ním opatrně 🙂

A jak léčíte po domácku vy? Napište své způsoby nebo recepty do komentářů:)

                     

photo credit: pixabay

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account