Nedostatek pohybu a únava: Co s tím dělat?

Jedním z důvodů, proč jsme stále unaveni je nedostatek pohybu. Sedavý způsob života pro nás není vůbec přirozený, přesto takto trávíme čím dál víc času. Jestliže vás během dne přepadá únava a ospalost, zřejmě za to může nedostatek pohybu.

Sama s tím mám problém, donutit se k pohybu je pro mne nadlidský úkol. Práce na počítači, internetové kurzy, čtení. To jsou mé nejčastější činnosti. Při všech se bohužel sedí. Máte to také tak? Pravděpodobně zhruba polovina z vás, čtenářů tohoto článku, má problém s nedostatkem pohybu tak, jako polovina české populace.
Co vše způsobuje nedostatek pohybu?

samozřejmě obezitu a přibývání na váze

ochabování svalstva

problémy s páteří

oslabení činnosti mozku

vznik civilizačních onemocnění, zejména srdečních a cukrovky

nekvalitní spánek

zpomalení metabolismu

Určitě jste si všimli, že když delší dobu při práci sedíte, přestává vám to myslet. Tělo se dostává do před spánkového stavu a práce mozku se zpomaluje. Stačí trocha pohybu a hned přijdou čerstvé myšlenky. Stačí pár dřepů, chvilka úklidu nebo vyřízení pracovní pochůzky po budově. A pokud se o víkendu, místo spánku po obědě půjdete projít na čerstvý vzduch, únava jako zázrakem zmizí a vy zažijete příliv dobré nálady a energie.

V práci většina z nás chtě nechtě musí většinu času prosedět a na nějaký pohyb můžeme zapomenout. Skutečný problém nastává tehdy, když nemáme dostatek pohybu ani ve svém volném čase.
Jak zavést pohyb do svého života
Na každého funguje něco jiného. Sama jsem si prošla spoustou neúspěšných pokusů. Vždy jsem si zacvičila jen párkrát a odhodlání zmizelo.

Pravidelně začít cvičit mi pomohl až program Výzva 21. Je to skvělý program, díky kterému jsem začala postupně zavádět pohybové aktivity do každého dne. Každý den po dobu 21 dní mi přišel zdarma e-mail s novou lekcí a úkoly.

Je dělaný i pro úplné začátečníky a začíná se velmi zvolna, tak aby vás hned na začátku neodradilo, že cvičení nezvládáte. Autor kurzu Zdeněk Jehlička je navíc skvělý motivátor a ví, jak přimět plnit úkoly každý den. Přesně ve chvíli, kdy jsem chtěla cvičení vzdát, přišlo od něj povzbuzení a připomenutí, proč vše dělám a já zvládla odcvičit další sérii.

Cvičení hlavně není nudné. Což je pro mne důležité. Nemám ráda stereotypní činnosti a potřebuji změnu. Každý den vám přijde do e-mailu odkaz na nové video a po týdnu se mění i cvičební plán.
Součástí kurzu je také úprava stravovacích návyků a vysvětlení, jak vše v těle funguje. Nejlepší na tomto kurzu je to, že je na 21 dní zcela zdarma. To je obvykle doba, která je zapotřebí k vytvoření správného návyku.

Po této době už byste měli překonat počáteční problémy donutit se k pohybu a můžete se pak rozhodnout, jestli vám vyhovuje každodenní vedení při zvyšování kondice a zlepšování postavy, nebo už budete sportovat na vlastní triko.

Pokud si tedy uvědomujete, že máte opravdu málo pohybu ve svém životě, vřele doporučuji tento program vyzkoušet, mně hodně pomohl. Vůbec nic neriskujete, maximálně to bude další nepodařený pokus, jak  začít cvičit. Nenechte se odradit obrázky svalovců, je to pro běžné lidi .-).
Budu ráda, když mi napíšete třeba do komentáře, jak se vám program líbí a jestli vás přiměl k pohybu.
Líbil se vám článek? Dejte like nebo sdílejte. Nebo obojí :-).

Zdroj foto: Marie Vavrochová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account