Zvyk je druhá přirozenost. Cicero
 
Vyvarujte se zakazování aneb proč se po dietách tloustne
Lidé kteří mají totiž problémy s váhou, se totiž naučili v dětství používat jídlo jako duševní útěchu. Jakmile se cítili smutní, dali si jsladkost. Lahodná chuť  a asociace s hýčkáním se stala snadno dostupnou odměnou.  Později pak při starostech a stresu nebo nudě sáhli po něčem k jídlu. Jídlo se totiž stalo okamžitým lékem. Zjistí-li člověk, že přibral, obvykle přikročí k dietě, při které jsou vždy určité potraviny zakázány. Slovo dieta asociuje například sebetrýznění jako je kručení v žaludku – nepřipomíná to příjemný zážitek nebo zábavu. 
Zákazy jsou velmi silné sugesce, které činí žádoucí přesně ty věci, které zakazují.
Co tedy pomůže zhubnout?
1. Místo abysme svému tělu něco odříkali, přestaňme se svým tělem válčit pomocí diet a akceptujme status quo. Ten je totiž východiskem pro každou změnu. Jasně ho přijmeme jinak řečeno: Do vlaku můžeme nastoupil pouze na nádraží, na kterém se právě nacházíme, nikoli na nádraží o dvě zastávky dál. 
2. Když už neočekáváte, že zhubnete, zbavíte se nerealistických čili netrpělivých představ o rychlosti hubnutítypu: “4 kila za 4 dny”. Najednou je možnost postupovat po malých krocích. Tlak, jeden z největších nepřátel změny, je pryč. 
3. Bez kalorických tabulek a přesně odměřovaných porcínajednou můžete slyšet své tělo. Objevíte, že existuje něco jako pocit hladu a pocit nasycení. Tělo dostane šanci intuitivně zdělovat své potřeby. 
4. Předělám své myšlení tak, že dostanuli chuť na hranolky s mojonézou. V představách mám povolenu klasickou porci s majonézou a ne hned celou obrovskou mísu. A to právě proto, že vím, že kdykoliv si mohu dát další. Nezachvátí mě tedy panika, že přijdu zkrátka, a nebudu se tak snažit zhltnout všechno najednou. Přestanu tak jíst, jakmile budu nasycemý, automaticky tak jím méně. 
5. Existují výzkumy, které ukazují, že za jistých podmínekpřibýráme po určitých potravinách na váze obzvlášť rychle. A sice tehdy, když v myšlenkách neustále kroužíme kolem toho, že se jedná o potravinu, kterou smíme jíst pouze výjimečně. To znamená, že po pizze tloustneme tehdy, když ji jíme navzdory zákazu. Náš celkový systém (tělo a mysl) interpretuje dietu jako nedostatek potravy, a když pak jíme tzv. kalorické bomby, vygeneruje si tělo signál k látkové výměně, aby načerpalo z daného jídla co možná nejvíce energie pro špatné časy. Tak ovlivňujeme svojí myslí látkovou výměnu. 
Výsledek: Lidé, kteří rezignovali na diety, ke svému překvapení často hubnou. Pomalu, ale jistě. A jaké nám z toho plyne ponaučení: Někdy stačí pouze odvrátit pozornost od toho, co nechceme. Ještě lepší je přirozeně zaměřit svoji pozornost na to, čeho chceme dosáhnout – a především pak na cestu, která k tomu vede! Začněme připravovat taková jídla, o kterých je známo, že jsou lehká a zdravá. Vsugerujme si požitek: Den ode dne se stravuji zdravěji a se stále větším a větším požitkem. 
Další dobrou pomůckou je zabývat se něčím jiným, co s jídlem nemá nic do činění. Vhodnou činností je sport, prože zajišťuje dobrý fyzický pocit. Důležité je obrátit pozornost na něco, co nás baví. A když se cítíme dobře, nemáme žádnou potřebu něco kompenzovat – ani sladkostmi, ani ničím jiným. 
 
Využijte sílu AUTOHYPNÓZY a AUTOSUGESCE, Jan Becker, Praha 2017
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account