Trápí vás špatné prokrvování končetin?

 Přečtěte si Luciin článek a dozvíte se víc.

Studené nohy
Také patříte do skupiny lidí, kteří mají často studené ruce nebo nohy? A nezahřejí vás rukavice ani peřina. Často je to označováno za syndrom studených nohou. Lidé, kteří trpí na studené nohy, většinou mají i studené ruce. Ačkoli by se zdálo, že tento problém mají pouze v zimě, opak je pravdou, tento problém přetrvává i v létě. Proto se za syndrom studených nohou neoznačují jemné odchylky, které jsou projevem chladu a postupného zpomalování krevního oběhu. Je logické, že čím dál od srdce orgán je, tím je hůře prokrvován a není jistě překvapivé, že na prstech na nahou a rukou cítíme chlad nejdříve.
Lidí se studenými končetinami stále přibývá a trpí tím hlavně ženy, je to tím, že mají pomalejší metabolismus a užší cévy. Nejrizikovější skupina jsou mladé, hubené ženy, kuřačky, které užívají hormonální antikoncepci. V české republice tímto trpí až 10% obyvatelstva.

Studené ruce a nohy jsou pokus těla o regulaci teploty v těle a většinou není důvod se obávat. Pokud jsou tyto změny teplot končetin doprovázeny změnou barvy kůže (fialová, modrá, bílá), pak by se mohlo jednat o problémy s krevním oběhem, nervovým systémem nebo diabetes. Také problémy se štítnou žlázou, Ryanaudův syndrom nebo začátek revmatitidy. V tomto případě raději vyhledejte svého lékaře. Na internetu se dočtete, že byste se měly více hýbat, zařadit teplé koupele, anebo si pořídit ohřívač nohou. Spíše něž na důsledek, byste se měly orientovat na to, proč tento problém vůbec vznikl.
Mezi prvotní příčiny se řadí problémy s krevním oběhem, ne vždy to ale musí indikovat závažnou nemoc. Jako první se podívejte, jestli krevní oběh není zaškrcen šperkem či příliš těsným oblečením. Například u žen těsné rifle dokáží zásadně ovlivnit tento problém. Další příčiny mohou být sedavé zaměstnání, dlouhé stání, stres.

Co nám ke studeným nohám říká tradiční čínská medicína?
Příčin může být více. Jedná se o oslabení jater a prázdnoty krve a jejímu nedostatečnému proudění. Nebo se může jednat o oslabenou slezinu – to můžete zjistit, když na sebe do zrcadla vypláznete jazyk, ten bude nateklý a po stranách budete mít otisky zubů.
Další z možností, která je nejběžnější je nedostatečný yang ledvin. To znamená, že ledviny nemají dostatek energie na to, aby prohřály tělo. To se projevuje únavou hlavně večer a odpoledne, chladem, zimomřivostí, studenými končetinami, bolestí dolní části zad, nejistota, strach, pomalé myšlení, tmavé kruhy pod očima.
Studené končetiny ještě zhoršuje nedostatek pohybu a fyzické aktivity.

Jak na studené nohy?
Pokud budeme volit masáž, můžeme doporučit lymfatickou masáž, která rozproudí lymfu v těle a začne se zase pohybovat. Pomůže i otokům končetin. Je vhodná pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání i pro ty, kteří jsou celý den na nohou. Po pár opakováních již budete cítit zlepšení.
Důležitý je pro pitný režim, tak vždy mějte po ruce sklenku s vodou. Z bylinkových čajů můžete vše podpořit čajem lamfatickým nebo čajem s ginko bilobou.  Výborně prohřívá čaj zázvorový.
Z doplňků stravy je vhodné přidat vitamín E a hořčík. Nejlépe v přírodní podobě nebo bez chemických konzervantů. Hořčíku je opravdu potřeba dostatek.
Co nejvíce ve stravě omezujeme cukry a kofein. A zvyšujeme Omega-3 kyselin, které jsou protizánětlivé a tzv. ředí krev.

Vhodné jsou také například fenykl, muškátové oříšky, černý a bílý pepř, skopové maso, bílá nebo žlutá hořčice, sardinky, krevety, hřebíček, koprová semínka, skořice, česká jablka, pepř, kmín, zázvor, domácí vývary. Vyvarujte se jogurtům i exotickému ovoci, které nás ochlazují.

Z aromaterapie doporučuji oleje, které zahřívají a podporují ledviny: jalovec, cedr, bazalka, santal… Vše můžete míchat do pupalkového oleje. Pokožku můžete neustále promazávat, aby byla vláčná. A mastnota zabraňuje rychlému unikání tepla z těla.

Pokud byste chtěly pro své studené nohy udělat něco i doma, tak kromě výše uvedeného můžete tělo detoxikovat zeleným ječmenem nebo chlorelou.
Mnohým pomohlo na rozšiřování cév střídání teplého a studeného proudu vody na končetiny. Koupele jsou vhodné, ale neměly by přesáhnout teplotu 35 stupňů celsia. Pokud snesete saunu, tak prohřátí a detoxikace organismu je ku prospěchu.

Výborné jsou i bachovy květové esence, jako jsou napříkad Impatient, Rock water nebo Vervain.
Jak praví jedno čínské přísloví: Zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno…

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account