Bezpečné bronzování: Jak se opalovat podle vašeho typu pleti

Docílit perfektního opálení, aniž bychom riskovaly rakovinu kůže nebo kosmetické trable v podobě spálenin, není snadné. Vím o čem mluvím – stačí jedno nedokonalé natření opalovacím krémem a hned můžete letní sezónu zahájit spáleným čelem, od kterého vám následující dny otékají oční víčka. Chvílemi jsem připomínala boxera Klička a adorovala sluneční brýle, které mi pomáhaly tu spoušť zakrýt. Tak pozor, ať nedopadnete jako já 🙂

Obecná pravidla opalování nejsou tak úplně směrodatná, protože neberou v potaz váš fototyp. Můžete být jeden ze čtyř fototypů, pojďme se na ně blíže podívat.

Bledule a sněhurky – fototyp 1

Typická je pro ně velmi citlivá pokožka, která na slunci rudne a nikdy nehnědne. Nejrychleji se jim spálí uši, nos, víčka a dekolt. Fototyp 1 bývají blondýny, zrzky, ale také tmavovlasé ženy s alabastrově bledou pletí se sklonem k tvorbě pih.
Tyto ženy mají minimum ochranného pigmentu, bez opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem by neměly vycházet na ulici ani v zimě, natož v létě.

Co potřebujete?

Opalovací krém s faktorem na 30, u moře 50. Pokud na tom trváte, opalovat se v létě choďte mezi 9. a 11. a po 16.hodině. Broskvového nádechu pleti dosáhnete, když budete opakovaně denně na sluníčku asi 15 minut, ne déle.

Račice, které nakonec zhnědnou – fototyp 2

Tento fototyp na sluníčku vždy zrudne a chvíli trvá, než se změní v odstín hnědé. Pro tento fototyp je typická světlá pleť, někdy pihy, blond až světle hnědé vlasy a modré, zelené nebo šedé oči.

Co potřebujete?

V Česku si vystačíte s opalovacím krémem s ochranným faktorem 20-25, k moři si vezměte minimálně 40. Opalovat se můžete denně 20 minut, ale pouze se správným krémem. Před sluněním nepoužívejte deodoranty, ty mohou kůži podráždit.

Hnědnoucí většina – fototyp 3

Pokožka fototypu 3 zrudne, jen když ji vystavíme nadlouho a prudce slunečním paprskům, jinak hezky hnědne. Tento fototyp má asi 78% populace a typická je pro něho hnědá barva vlasů, světle hnědá pleť bez pih, šedé nebo hnědé oči. Pleť má po opálení bronzovou barvu až po odstín světlé čokolády.
Co potřebujete?
U nás stačí krémy s ochranou 10-15, u moře 20. Na sluníčku můžete být až půl hodiny, aniž byste se spálila. Pozor na mateřská znaménka, která je třeba před opalováním ošetřit přípravkem s vyšším ochranným faktorem.

Přírodní čokolády – fototyp 4

Jejich pokožka je přirozeně hnědá, nikdy nerudne a stačí jí pár minut, aby byla ještě víc čokoládovější. Pro tento fototyp je typická olivová pleť bez pih, hnědé až černé vlasy a tmavě hnědé oči.

Co potřebujete?

Na slunci můžete být klidně 45 minut, a pokožku tím neohrozíte. I když to vypadá, že opalovací krémy nemusíte používat, není to tak. Vystačí vám výše ochrany 4-10, u moře 15.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account