Léčivé účinky česneku medvědího: Proč ho zařadit do jídelníčku

Česnek medvědí (Alium Ursinum) je opravdový medvěd mezi jarními bylinami. Na místech, kde roste, pokrývá zemi jako zelený koberec, který po vykvetení nese nespočet bílých, hvězdicovitých květů.
Česnek medvědí patří do rodiny liliovitých.  Je nazýván také jako lesní česnek, divoký česnek, cikánský česnek a samozřejmě jako česnek medvědí a je k nalezení v celé severní a střední Evropě a v Asii.
Bylina není bohatá jen na vitamín C, ale obsahuje také flavonoidy, peptidy, železo a éterické oleje, především pak aliiín. Česnek vykazuje také vysoké koncentrace aktivní síry. Česnek a cibule si jsou v obsahu aliinu podobné.
Síla síry

V těle se pomocí enzymu aliinase tvoří alicin, který podporuje vylučování škodlivin a působí antibakterielně a antimykoticky. Ve 100g můžeme najít 7,8 g síry to je o mnoho více než v obyčejném česneku, tam je pouze 1,7 g ve 100g.
Sirné sloučeniny na sebe přímo váží škodliviny, ale aktivizují také tělu vlastní očistné systémy. Tvoří se redukovaná glutathion a zvyšuje se funkce enzymů Glutathionperoxidáza a glutathiontransferáza. Výsledek: toxiny ze stravy a životního prostředí jako těžké kovy, amalgám, rozpouštědla, toxiny plísní, alkoho a tabák jsou po navázání sloučeniny sulf-hydryl (SH) vyloučeny přes ledviny a moč z těla ven.

Robert Kalbermatten vidí v expanžní síle česneku medvědího symbol pro jeho léčebnou sílu.
Česnek svou silou překonává potlačovací tendence ovlivněné zimním obdobím a chladným počasím v těle i v duši. Prostupuje krevní cirkulaci novou energií, podporuje vůli a vůli uskutečňovat sny.
Česnek medvědí umí vše co česnek setý. Působí antibakterielně, antimykoticky, antivirálně, podporuje prokrvování, snižuje hladinu krevních tuků a působí proti červům. V lidové medicícně je již po dlouhá staletí používán při poruchách trávicího traktu, nechutenství a stavech slabosti. Dále také k očistě ledvin a krve, při vysokém krevním tlaku, bolestech hlavy způsobených poruchami cévního systému a při prevenci arteriosklerózy. Důležitým aspektem je jeho potenciál ve spojitosti s intoxikací těžkými kovy.
Také v kuchyi je česnek medvědí vítaným hosten a je přidáván jako chutný doplněk do polévek, salátů, zeleniny a sýrů. Pro fandy těstovin pak jako pesto.
Bylinný farář Künzle píše:

Lidé, kterí byli poseti vyrážkou a ekzémem, kteří byli bledí, jako kdyby leželi v hrobě a slepice je opět vyhrabaly, stali se opět zdravými po delším užívání tohoto daru božího.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account