„Místo toastu si udělejte smoothie. Místo klasického chleba jezte rýžové chlebíčky, zeleninové či luštěninové chipsy, amarantové a pohankové chleby, kvalitní bezlepkový chléb, který koupíte nebo si upečete z mouky jáhlové, čirokové, rýžové, mandlové, kokosové, kkurakkanové (kalužnice, obsahuje mnoho bílkovin) či nopálové za použití kokosového másla a oleje, semínek, malého množství palmového či kokosového cukru nebo jakonového či javorového sirupu nebo medu, vajec, jedlé sody, soli, vanilky, koření.“
To jsou rady MUDr. Davida Freje z jeho nové knihy, z valné části věnované receptům a praktickým tipům na zdravější život. S bezlepkovým životem to rozhodně není jednoduché. Nahrazením jedné mouky druhou si někdy moc nepomůžeme, protože k častým problémům pro alergiky nebo lidem s celiakií může přispět i kukuřice, může způsobovat zkříženou reakci s lepkem. To je možná důvod, proč někomu je těžko a špatně i po kukuřičných těstovinách.
A někdy vám ani tohle lékař neřekne, proto díky díky za takovouto knihu.
Odlehčit i zdravému trávení od lepku? Proč ne?
David Frej zastává názor, že vyřazením přemíry pšenice z jídelníčku si můžeme jenom prospět, doporučuje ale, abychom si dali pár týdnů na postupný přechod na bezlepkovou stravu, a sledovat reakci těla. V každém případě tím, že co nejvíce budeme jíst starodávné nemodifikované odrůdy pšenice jako je špalda nebo kamut, nebo ještě lépe žito a oves, si prospějeme úplně nejvíc. Bez výjimky. Určitě není dobré jíst ze dne na den striktně bezlepkovou stravu určenou pro celiaky (nejen proto, že je často plná náhražek a chemikálií, aby pečivo vůbec vykynulo a chutnalo alespoň na hony vzdáleně tomu klasickému), ale třeba právě přechod k dobře prokvašenému žitnému chlebu nebo ke kamutu, je pro tělo rozhodně velkou úlevou.
S každou další stránkou jsem chápala stále víc, jak moc jsme zatěžováni nekvalitní stravou. Pro nás možná zdánlivě nekvalitní, protože je přece všeho takový nadbytek. Ale jedí oči a konzumem poháněný zvyk. Protože „se to jí…“. Všechno to nezdravé jím, protože se to prostě jí… Mnohdy ani neuvažujeme skutečně nad tím, co všechno s čokoládou tyčinkou vpravíme do těla a jak těžko se s tím organismus vypořádává.
A kolikrát za den zbytečně jíme pečivo.
Což tedy začít třeba s výzvou – pečivo jen jednou denně? Mouku jen jednou denně?
Kniha: Stravou proti zánětu: MUDr. David Frej je lékař, internista, studoval holistickou a funkční medicínu v Mexiku, Rakousku i Indii. Své poznatky využívá v praxi s klienty, zaměřuje se na léčbu zánětu a s ním souvisejících civilizačních chorob, problémů s výživou, biologickými rytmy, detoxikací organismu. Věnuje se ozdravným pobytům, přednáškám a seminářům. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace a je častým hostem televizních i rozhlasových pořadů. Toto je jedna  z jeho knih, která se více zabývá praktickými tipy, je plná receptů a jídelníčků, kombinací a principů, jak strava působí na náš organismus. Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account