Tajemství bylinkových čajů: Přírodní léčba pro každodenní neduh

Myslíte si, že obyčejný šálek čaje může být léčivý? Bylinkové odvary mají přímo zázračné účinky na naše zdraví.

Zázračné čaje pomohou:

  • zbavit nepříjemných zdravotních obtíží
  • redukovat váhu
  • dodat celou řadu vitamínů
  • doplnit energii a pohladit po duši

Když trápí kašel a průdušky
období zimy je sice už za námi, ale právě teď nastala vhodná doba na nasušení bylinek. Je čas květu bezu černého a ten je naprosto ideálním pomocníkem, který vám pomůže nepříjemného pokašlávání se zbavit. Pomoc přichází v šálku bezového čaje. Popíjí se alespoň třikrát denně horký. Sladit jej ani nemusíte. Díky svému aroma má přirozenou přírodní nasládlou chuť.

Budete potřebovat sušené bezové květy.

Sušit bylinky není nic náročného, jen je k tomu potřeba suchá místnost, nejlépe půda. Ta zaručuje neustálou cirkulaci vzduchu, potřebnou pro správné sušení. Pokud ji nemáte, můžete bylinky sušit v prostředí domu či bytu. Důležité je, aby místnost byla dobře větratelná a nebyla prašná. Určitě nevhodné jsou kuchyně, koupelna či prádelna. Zde se zdržuje vlhkost, která má na proces sušení neblahý vliv a bylinky by mohly začít plesnivět.
Můžete je sušit i zavěšené pod střechou, ne však na přímém slunečním svitu. Nejlepší je stín, aby se bylinky nespálily, nezčernaly a neztratily své léčivé schopnosti.

Bylinky sbírejte na neprašném prostředí, abyste se vyhnuli přílišnému omývání. Bylinky sušte svázané za stonky v menších kyticích zavěšené na šnůře. Použít můžete síta v rámu nebo nepoužívané rošty.
Usušenou bylinku poznáte podle pohmatu. Bylinky šustí a rozpadají se na menší kousky. Když jsou usušené, uskladněte je ve vzduchotěsných nádobách pokud možno neprůhledných. Používám k tomu různé plechové dózy. Pokud máte doma plátno, můžete si ušít krásný látkový pytlík na stahování.
Tak, usušeno a uskladněno máte. Když přijde ten pravý čas na čaj, jednoduše vezmete dózu s bylinkou a můžete se nechat léčivkou léčit.

  • Na jeden šálek bezinkového čaje (0,25 l) použijte 2 ČL sušených květů. Zalijete vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a ještě horký popíjejte po doušcích.

Lipový čaj na bolesti v krku
Naprosto úžasná věc. Lipový čaj je moje srdeční záležitost. Už jen ten obřad, kdy květy z voňavé lípy trhám. Při sběru si dávejte pozor na včely. Sbírají v korunách stromů nektarovou šťávu na výrobu lipového medu. Je období květu lípy, takže neváhejte a zásobte se na období podzimu a zimy. Doušek lahodného lipového čaje s medem vás nejen zahřeje, ale i pohladí po duši. Má krásně zelenkavou barvu a příjemnou vůni.
Lipové květy suším celé na sítku a i celé je uskladňuji v plechové dóze.
Lipový čaj je skvělý na odhlenění, kašel, nemocné průdušky, ale i na žaludeční obtíže.

  • Na jeden šálek lipového čaje (0,25 l) budete potřebovat 12 celých květů. Přelijte je vroucí vodou a nechte 15 minut vylouhovat. Sceďte, oslaďte medem a popíjejte horké.

Když spánek nepřichází
Další naprosto skvělá bylinka, kterou si pěstuji na zahrádce, je meduňka. Používám ji čerstvou i sušenou. Blahodárně působí na celý organismus, požíváním vnitřně i zvenčí koupelí.
Meduňku přidávám i do letních limonád a sirupů.
Meduňka pomáhá při nespavosti, při žaludečních obtížích či na srdeční arytmii. Suším ji zavěšenou ve svazcích na půdě.

  • Na jeden šálek čaje (0,25 l) budete potřebovat 2 ČL sušené meduňky. Zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut vylouhovat. Sladit můžete medem. Má specifickou “citronovou” chuť.

Když teplota stoupne
používám čaj z heřmánku. Má všestranné využití. Jak na vnitřní léčbu, tak i na koupele. Pozor. Heřmánek vysušuje pokožku. Naprosto úžasný je i k inhalacím, když máte ucpané dutiny. Postačí 2 PL heřmánkových květů zalít vroucí vodou a inhalovat výpary pod osuškou. Pozor, ať si nespálíte obličej. Nechte chvilku odvar odstát a prochladnout.
Heřmánek roste volně v přírodě, na okrajích polí a luk. Suším jej opět ve svazcích zavěšený na půdě. Sušené květy pak skladuji v dobře uzavíratelné a vzduchotěsné dóze.

  • Na čaj při nachlazení a teplotě budete potřebovat 1 PL heřmánkových květů na jeden šálek (0,25 l). Zalijte vroucí vodou a nechte vylouhovat 15 minut. Přeceďte, můžete osladit medem a popíjejte teplý.

Čaj z kopřivy na čistou pleť
Kopřiva je brána jako nežádoucí plevel, zejména na zahrádkách, kde se jí vyloženě daří. Když už ji vytrháváte, usušte si ji na čaj či koupele. Kopřiva má skvělé čistící schopnosti. Pokud někdo trpí problematickou pletí, je kopřiva tím pravým pomocníkem.
Kopřivy usušte zavěšené ve svazcích i se stonkem, nebo jednotlivé listy na sítu. Záleží, jaké možnosti se vám nabízí. Sušené je skladujte v dobře uzavíratelné dóze, pokud možno neprůhledné. Světlo bylinkám škodí. Ztrácejí barvu i chuť.

  • Na jeden šálek čistícího čaje (0,25 l) použijte 1 PL sušených kopřivových lístků. Zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Kopřivy mají nahořklou chuť. Můžete je před podáváním osladit přírodním sladidlem.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account