Jak špatné návyky ovlivňují vaše zdraví a co s tím dělat

Děláme to pořád a standartně, takže je to zvyk, nutnost až zlozvyk. Hodně dlouho sedíme, málo spíme a už vůbec nás nebaví hýčkat si pokožku mazáním. Vypadá to jako neškodná drobnost, ale ve skutečnosti to má pro nás hodně vážné důsledky. Podívejme se na ně.

1. Dlouhé sezení bez pohybu
V kanceláři, za volantem, při učení. To vše nám dělá paseku nejen na svalech a kloubech, ale hlavně na střevech. Malá miminka trpí kolikou právě proto, že se ještě nehýbou, a tak jsou nehybná i střeva a vše uvnitř tlačí, protože nemůže ven. Jak jednoduché. No a zároveň to způsobuje potíže s trávením jako takovým, tedy se vstřebávaním živin. Pak trpíme nadýmáním, křeči, zácpou a časem i nepříjemnými záněty. A často se stačí začít jenom hýbat a celý ten přirozený proces opět nastartovat.
U dlouhého sezení a nehýbání si trpí i naše cévy. O ukládání tuků nemluvě. A dámy, našim milovaným vaječníkům to také nedělá dobře. Pokud trpíte na bolestivou menstruaci nebo ovulaci (asi uprostřed cyklu), tak to může být právě díky hodinám sezení bez hnutí. Takže si dopřejte stejně jako děti ve škole aspoň jednou za hodinu přestávku a jděte se projít. Třeba pro vodu, nebo pozdravit kolegyni, podívat se z okna na druhém konci chodby. Ideální je na oběd jít ven a aspoň 10 minut se projít. A po práci zkuste taky menší procházku. Vystupte o stanici dříve, nebo jděte na nákup bez auta 🙂

2. Nedostatek spánku
Je to asi to nejhorší zvěrstvo, které na sobě pácháme. A nejmíň si to uvědomujeme. Občas to jinak nejde, ale musí to být opravdu jenom občas. Až přísliš často se vymlouváme, že to pak přeci dospíme. Ono to ale není tak jednoduché. Nám se zdá, že jsme to druhý den dospaly, ale ve skutečnosti zkracujeme tělu dobu regenerace a ani se nenadějeme a jedeme na záložní generátor. Ano, ten ještě hodně dlouho vydrží a dost často dočerpáváme energii už jenom „záložáku“. A to má své důsledky.
Tělo někde tu chybějící energii vzít musí, a tak dodává stále méně do vybraných částí. A tak máme rýmu, chřipku, angínu, pomaleji se nám hojí i drobné ranky, lámou nehty, vypadávají a lámou se vlasy. Pak nám začne špatně fungovat to a ono, únava může způsobit i zhoršení zraku, migrény, studené ruce, horečky, tělo je prostě vyčerpané a nestíhá. Ruku na srdce, kdo z nás si dopřeje denně  8 a více hodin spánku? A kdo z nás si uvědomuje, jak moc to naše tělo potřebuje? Naše tělo čas pro regeneraci potřebuje. Čím víc spánku si dopřejeme, tím víc toho stihneme. Budeme totiž rychlejší a výkonnější.

3. Koupání v horké vodě bez další péče
Taky se teď v zimě rády koupete v horké vodě? Já to miluji. Spláchnout celý den ze sebe, poslouchat tekoucí vodu a zahřát se v horké lázni. A pak rychle do pyžama a pod peřinu. Jenže chyba. Pokožka se ve vodě paradoxně dehydruje. Proto ta vycuclá kůže na prstech. Navíc přes den je teď hodně schovaná v oblečení, které z ní také vysaje nějakou tu hydrataci. A přetopené místnosti dílo zkázy dokonají. No a my si zadělávame na další problém, vrásky a ochablou kůži. Navíc vysušená pokožka snadno praská a je tak náchylná na zánety a vyrážky. Ranky můžou být mikroskopické, takže je lehce přehlédneme, důsledky ale vidět bude.

Věkem kůže ztrácí elasticitu přirozeně a my jí dáváme hodně zabrat ještě k tomu. Nebojte se po každé koupeli pořádně natrít krémem nebo mlékem. A pleť na tváři natírejte teď také poctivě, hlavně když jdete ven. Hydratační krémy teď vhodné nejsou, mohly by namrzat na pokožce a způsobit tak malé ranky a tím i záněty. Volte je tedy raději v noci, bude se vám příjemně usínat. Hodně pokožce pomůže i hydratace zevnitř, tedy dostatek tekutin, vitaminy – jak jinak 🙂 a zdravé tuky, olivový, kokosový nebo jiný olej a oříšky 🙂 Pokud se nechcete na noc natírat ničím voňavým, nebo máte hodně vysušenou kůži, můžete zkust i jedlý olej, nebo olej z lékárny určený pro miminka.

A rada na konec: Sůl
Sůl je důležitá, bez soli to prostě nejde. Volte kvalitnější soli a nepřehánějte to. Prostě přiměřeně 😉 Sůl si dávejte i do koupele. Kůže je schopná vstřebat minerály i tímto způsobem. Zvolte tedy kvalitní sůl, třeba ajurvédskou, ta je růžová právě díky vysokému obsahu železa. Pro vaření se naučte kupovat taky vytříbenější druhy, pochutnáte si tak i na zdravějším jídle. Je známo, že sůl zadržuje v těle vodu. Což není špatně, pokud se používá rozumně. Vodu v těle potřebujeme. Hodně je špatně, tak akorát je jen dobře 😉

Zdroj foto: Silvia Pokorná

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account