Paní doktorka Marie Skalská byla jsem požádáno o stanovisko k nošení roušek pro Českou komoru fitness při cvičení ve fitness centrech, kdy stále trvá povinnost roušku nosit. Tož já si myslím:

“V současné době zatím nemáme k dispozici objektivní data ohledně nošení roušek a efektu na fyzickou aktivitu při současné situaci karanténních opatřeních, tj. můj názor vychází ze zákonitostí, které známe z použití masek v jiných souvislostech.

Pro zdravého člověk, bez přidružených chorob mě nenapadají významná rizika, která by nošení roušky při cvičení představovala.

Cvičení s rouškou s ohledem na použitý materiál způsobí mírnou obstrukci v dodávce kyslíku, tím pádem bude nižší dodávka k využití energetických zdrojů při svalové práci. Subjektivně to může způsobit vyšší únavu. I zdatný jedinec bude pravděpodobně dříve unavený, nejspíše nedosáhne výsledků, kterých dosahoval při cvičení bez roušky. Nižší výkonnost bude patrna zejména u tréninkových jednotek charakteru: CrossFit, vysoce intenzivního intervalového tréninku, plyometrického cvičení, „kardio cvičení“, silových tréninků či dalších „sprinterských“ cvičení. Po čase dojde nejspíše k adaptaci na danou zátěž.

Protahovací lekce v nízkých intenzitách yoga, pilates, relaxační cvičení, můžeme zvládat bez významných změn výkonnosti.

Cvičencům bych doporučovala vnímat, respektovat svoje tělo a případně nepříjemné signály, jako motání hlavy, pocit na omdlení, slabost při cvičení s rouškou neignorovat.

Úplným začátečníkům či osobám, které chtějí začít cvičit po dlouhé pauze, doporučuji spíše pohybovou aktivitu venku, nevyžadující nošení roušky.

Určitě bych nedoporučovala cvičení s rouškou osobám s plicním onemocněním, astmatikům, s chronickou obstrukční plicní chorobou, se záněty dýchacích cest, cystickou fibrózou a dalšími chorobami postihující dýchací systém, stejně tak osobám s onemocněním srdečního aparátu či silným alergikům. Pro výše uvedené nemocné je rozhodně vhodnější pohyb a cvičení venku. Tot´ můj pohled sportovní lékařky.

Z pozice cvičitelky, kdy sama předcvičuji lekce intervalového tréninku, jsem zatím lekce zrušila. S rouškou ve vysokých intenzitách cvičení se mi špatně „funguje“ a v kombinaci s hlasitým mluvením, korekcemi cvičenců je to pro mě nekomfortní situace.”

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account