Možná se brzy chystáte se na svabu svých přátel a chtěli byste také zaznamenat jejich jedinečné momenty na fotografiích. Jistě, mají už objednané služby profíka, ale proč se na svatební den nepodívat tím svým pohledem také skrz hledáček fotoaparátu? Možná by právě další album fotek, zobrazujících vaše osobité vnímání slavnostního dne, bylo tím pravým originálním svatebním darem! Máme pro vás několik tipů, jak docílit co nejkrásnějších záběrů.
1)      Celek, polocelek, detail…
K focení přistupujte jako k reportáži. Společenské události jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste si vyzkoušeli hned několik typů kompozice. Zkuste vyfotit jak celek svatebčanů rozjíždějících tanec na parketu to na pódiu, tak detaily vlajících šatů nebo portréty lidí ve skupince. Na svatbě jsou všichni šťastní a veselí, úsměv každému sluší a proto máte ideální podmínky pro portréty.
2)      Pozor na pozadí
Při focení lidí si dejte záležet také na pozadí. Nemělo by odvádět pozornost od objektu, vhodná je tedy hladká zeď, tmavě zelené listí a podobně. Hlavně jednoduchost, bez výrazných linií nebo vzorů. Není nic horšího než sloup nebo větev, která vypadá, jako kdyby vyrůstala z hlavy objektu. Pokud fotografujete někoho proti jasnému pozadí, můžete skončit se siluetou na snímku. Důvodem je jas pozadí, který způsobí podexponování objektu fotoaparátem, takže objekt vyjde tmavý. Abyste tento problém překonali, můžete vyklopit vestavěný blesk fotoaparátu.
3)      Zkoušejte úhly
Pokud stojíte například v bezprostřední blízkosti pódia se svatební kapelou, foťte hudebníky z podhledu. Často vám ani nic jiného nezbyde, podhled ale monumentalizuje focený objekt, čímž zachytí muzikanty v poměrně netradičním úhlu. Dav naopak zkuste vyfotit z výšky, abyste zachytili co největší množství lidí v jednom snímku. Zkoušejte ale i další úhly, fantazii se meze nekladou například pohled na novomanžele skrze květiny nebo skleničky šampaňského má také něco do sebe. 
4)      Zlatý řez
I když jste laik, znalost zlatého řezu se vám pro ozvláštnění fotografií bude hodit. Klasická kompozice fotografie se nazývá středová – hlavní objekt fotografie je tedy umístěný na středu. Díky zlatému řezu ale docílíte větší dynamičnosti celé fotky. Focenou oblast si rozdělte na 9 políček. Tam, kde se čáry protínají, se nachází zlatý řez a tam by se také měl soustředit focený objekt. V případě svatby to znamená vyplnit scénu například okolní zelení parku či zahrady a do jejího zlatého středu umístit focenou osobu.
5)      Hrajte si se světlem
„Kvůli lámání světla se doporučuje nastavit si optimální vyvážení bílé a citlivosti na světlo neboli ISO. Tímto způsobem se můžete zbavit otravného protisvětla nebo zesvětlit jinak tmavý objekt. Během dne i večer se nebojte použít blesk, který zamezí vzniku nelichotivých stínů – ale pozor, pouze venku, protože blýskání v interiéru naopak vytváří tvrdé stíny. Zde je lepší zvýšit citlivost ISO. Světlo, to jsou také odlesky a odrazy – zkuste s nimi rovněž experimentovat,“ radí Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor Nikon školy.
6)      Pořiďte si vhodný fotoaparát a objektivy
Kreativním způsobem rozostřené pozadí fotek zvané bokeh je to, co dává na fotografiích vyniknout podstatným motivům a propůjčuje jim romantický nádech. Mobil je na efekt bokeh krátký, ale zároveň nepotřebujete zrcadlovku za desetitisíce, na trhu jsou i velmi dostupné přístroje za ceny od cca 13-15 000 Kč. Ideálně si nechejte poradit od odborníků, například prodejců v kamenných prodejnách, kde nabízejí produkty více různých značek a nejsou tak vázáni na jediného výrobce. Prodejci popište, co chcete s fotografiemi dělat – budete je používat pouze na internetu, respektive na monitoru počítače? Nebo je chcete i tisknout, případně v jaké velikosti? Budete fotit i ve zhoršených světelných podmínkách? Trváte na tom, aby byl fotoaparát malý a lehký i za cenu omezení některých funkcí? Nebo chcete nabušený stroj, klidně i vyšší váhy? Na základě takových otázek byste měli obdržet radu na fotoaparát vhodný právě pro vás a pak už můžete volit i podle ceny. Dobrým přístrojem pro začátečníky je například zrcadlovka Nikon D3400, nabízející i režim průvodce, který pomáhá s rozvíjením fotografických zkušeností. Co se týče objektivů, je pro fotoaparáty Nikon vhodnou volbou třeba objektiv NIKKOR 70-300mm f/4,5-5,6 s redukcí vibrací.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account