Nechcete nechat své stárnoucí rodiče samotné a rozhodli jste se je přestěhovat k sobě domů? Je to moc hezká myšlenka, současně je to velká změna obou životů. Chcete-li si to usnadnit, pak vám Rodinné asistentky připravily 10 tipů, jak zvládnout duševní i emocionální změny, které tato nová situace přinese. Plánování a stanovení očekávání pomáhají omezit konflikty a minimalizovat stres.

Rozhodnutí přemístit svého stárnoucího rodiče, aby žil s vámi, je možné jen s velkou péčí a plánováním. Některé přípravy, které budete muset udělat, souvisí s úpravou vašeho domova tak, abyste pro rodiče zajistili bezpečnost a pohodlí. Může se například stát, že budete muset odstranit koberce, přemístit nábytek nebo přestavět část domu, protože rodič nemůže používat schody.

Dospělé děti, které se ocitnou v roli svých rodičů, by se měly psychicky a emocionálně připravit na změny a potenciální úskalí, které tato situace může přinést. Pokud se právě připravujete na společné bydlení, přečtěte si následující kroky, které vám pomohou společně existovat.

1. Zvažte svůj rozpočet

Možná si myslíte, že společné bydlení pomůže snížit náklady, přesto je důležité zvážit rozpočet vaší rodiny a zjistit, jak jste na tom s financemi doopravdy.

Některé kategorie výdajů, na které byste neměli zapomenout, zahrnují léky, hygienické nebo kompenzační pomůcky, jídlo, oblečení, zábavu, náklady na osobní hygienu a další každodenní náklady, jako je doprava nebo výdaje na domácí zvířata, pokud si váš rodič s sebou přivádí i svého domácího mazlíčka.

2. Na začátku nastavte pravidla

Každý člen rodiny musí pochopit, co se od něj očekává, a jak konkrétně jeho práce zapadá do celkové péče.

Domluvte se, kde budou soukromé a kde společné části domova, kdo je zodpovědný za jednotlivé povinnosti v domácnosti a jaká jsou vzájemná finanční očekávání.

3. Určete potřebnou úroveň péče

Je velmi důležité identifikovat péči o rodiče, abyste se ujistili, že je vaše rodina schopna tuto péči poskytnout. Přemýšlejte o každodenních rutinních činnostech, jako je příprava jídla, práce v domácnosti, nakupování, řízení financí, užívání léků, pomoc s oblékáním či koupání. Stejně jako navštěvy u lékaře, různá vyšetření a vyřizování na úřadech.

Potřeby vašich rodičů byste měli posoudit i s ohledem na budoucnost – jak by se mohla péče o rodiče změnit a zda budete moci i potom sdílet společný domov.

4. Dodržujte status quo

Je důležité, abyste udržovali stejný životní styl – včetně společenských setkání doma a rutinných činností, které jste měli předtím.

Musíte mít své vlastní přátele, koníčky, pravidelnou fyzickou aktivitu a stravovací návyky, abyste zabránili ztrátě vaší identity. Měli jste svůj život před tím, a proto žijte naplno i poté, co se váš rodič přistěhoval.

Abyste byli zdraví a spolehliví pečovatelé, dodržujte své stereotypy. Když rodiče vidí, že se držíte návyků a vzorů, budou se cítit mnohem pohodlněji. Udržování společenských vztahů a pobyt ve vaší komunitě jim velmi prospěje.

5. Vyhněte se vzorci rodič-dítě

Jen proto, že žijete opět pod stejnou střechou, nemusíte sdílet podrobnosti o vašem životě, které jste sdíleli jako děti. Nežádejte po rodičích schválení svých činů a rozhodnutí. Nyní jste u vás doma a zodpovídáte za každodenní činnosti.

Je v pořádku požádat rodiče o pomoc nebo o názor, ale neměli byste spadnout do vzorce, kdy rodič diktuje, jak by měla domácnost fungovat, nebo očekávat, že bude informován o každém rozhodnutí a detailech týkajících se vaší rodiny. Rodiče by měli nabízet radu pouze tehdy, když o to jejich dospělé děti požádají.

6. Nežádejte o povolení

Nezapomeňte, že i když jste dospělí, pro své rodiče budete vždycky jejich malý chlapec nebo holčička. Tato nostalgie může vyvolat očekávání rodičů, že se váš vztah vrátí k tomu, co bylo před deseti lety. Dospělé děti často žádají o souhlas nebo svolení, když s nimi žijí rodiče.

Jemně prosazujte svou nezávislost tím, že nastavíte hranice. Svému rodiči můžete zdvořile říct, že nebudete hlásit každý odchodu z domu, telefonování, navštěvu apod. Jste soběstačná dospělá osoba, která je miluje, ale nyní má svůj vlastní, nezávislý život.

7. Nehrajte si na hrdiny

To, že máte stejnou adresu, neznamená, že jste jedinou zodpovědnou osobou za péči a potřeby vašeho rodiče. Neváhejte volat sourozence a další členy rodiny, abyste sdíleli odpovědnost za poskytování péče. Pokud vám členové širší rodiny nepomohou, abyste si odpočinuli, zajistěte službu domácí péče, která vám pomůže.

8. Promluvte si s odborníky

Společné bydlení vyvolává řadu emocí. Může dojít k nečekanému vzteku, smutku, strachu nebo pocitu viny, což může způsobit zmatek ve vaší hlavě. Pokud si takové pocity včas neuvědomíte, můžete se setkat s nadměrným stresem, který se projeví i v jiných oblastech vašeho života, včetně osobních nebo profesních vztahů, pracovního výkonu nebo dokonce fyzických a zdravotních problémů. Naše rodinná poradkyně vás vyslechne a nastaví plán, který vaši situaci uklidní. Můžete ji zavolat každý všední den od 14 hodin : 774 977 633.

9. Nastavte hranice

Pro každého člena domácnosti nastavte soukromý a rodinný čas. Vytvořte si část domova, která umožňuje rodiči mít své soukromí. Další členové rodiny si mohou také určit vlastní prostory k udržení soukromí a autonomie. Naplánujte si společné snídaně nebo večeře.

Pokud váš rodič může chodit, nastavte jasné hranice, které rozlišují mezi soukromým a sdíleným prostorem v domě. Pokud je prostor omezen, zejména v částech, jako je koupelna, zvažte sdílený plán.

10. Vyživujte svůj partnerský vztah

Ať už jste vdaná nebo máte partnera, je důležité, abyste tomuto primárnímu vztahu věnovala energii a péči. Váš rodič pravděpodobně chce, nevědomě či vědomě, vaši pozornost a váš současný a primární vztah může trpět. Udržujte otevřenou komunikaci, buďte psychicky přítomna a vychutnejte si svůj partnerský vztah. To vám pomůže udržet krok s vašimi osobními cíli a sníží možnost vyhoření a stresu.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account