Máte pocit, že vás druzí nechápou a nerozumí vám? Pořád čekáte, že se k vám partner nebo vaši blízcí začnou chovat tak, jak si představujete, ale neděje se to? Možná vašim niterným představám nerozumí… Možná se ve vás nevyznají. Možná na vás potřebují návod…
Je to úsměvné, ale vyznat se v druhých lidech je někdy opravdu náročné. Natož vyznat se v nás emotivně založených ženách. Každou chvíli měníme náladu a jsme schopné se prakticky během chvilky proměnit z pohodářky v lítou saň. V našich nitrech se zmítají různorodé pocity a my máme často tendenci očekávat, že naši blízcí tyto pocity sami vycítí a pochopí, jak se v dané situaci s námi zachovat. Bohužel ve většině případů je námi okolí pouze zmateno a vlastně neví, co si počít. Proto, pokud máte pocit, že vás například váš partner nechápe, je nutné řešit to narovinu a předložit jasná fakta. Jasná fakta jsou důležitá, obzvlášť pokud je naším partnerem muž.:-)
Efektivním řešením stále dokola opakujících se situací, kdy jste partnerovi nebo rodinným příslušníkům již několikrát opakovali, co potřebujete, a oni né a né to pochopit, je právě sepsání jakéhosi „návodu“. Přijde mi skvělé, dát možnost svým blízkým, aby nás samé pochopili a nemuseli se trápit přemýšlením, co mají udělat.

Sepište pro partnera (případně pro děti nebo své nejbližší) detailní popis sebe samých, toho, co vám dělá dobře, co vám nedělá dobře, co máte rádi, co nemáte rádi, čím vás mohou potěšit, čím zarmoutit… Dejte jim návod na to, jak vám mohou udělat radost, jak k vám mají přistupovat ve vypjatých situacích, když se necítíte dobře apod. Řekněte jim o svých potřebách, o tom, co je pro vás důležité. Vytvořte orientační plán, aby se vyznali v tom, jak se cítíte, když…
Dejte si záležet na tom, aby byl návod přehledný. Nejlépe, když budete psát v jednotlivých bodech a nepůjde o dlouhou monologickou litanii. Při psaní návodu se  můžete lépe poznat i vy sami, takže ho piště skutečně od srdce. *heart*
Jak může návod vypadat?
Pro inspiraci můžete nahlédnout do těchto několika bodů, které jsou šablonou návodu pro partnera:

  Jaké jsou moje potřeby, co mě dělá šťastnou a naplňuje mě…
  Co mi dokáže udělat opravdovou radost…
  Co ráda dělám společně…
  V jakých situacích potřebuji být sama…
  V jakých situacích potřebuji tvoji podporu…
  Co mě štve a rozčiluje…
  Co není radno dělat / říkat v mé přítomnosti…
  Jak se cítím když….
  Co je mi nepříjemné, v čem se necítím dobře…
  Co vnímám jako důkaz lásky…
  Co mám ráda, když děláš…
  Co mi vadí, ale dokážu to tolerovat…
  Co mi vadí a nedokážu to tolerovat…
  Co potřebuju, abys udělal když je mi smutno/jsem rozčílená/mám depresi…
  Po čem toužím v našem vztahu…

Přizpůsobte si návod vlastním představám. Klidně něco upravte a dodejte, co vás napadne. Můžete být mnohem konkrétnější a napsat návod na určitou situaci.
Já sama se snažím se svým partnerem hodně komunikovat, obvzlášť pokud mě přepadne nějaká silná emoce. Vždy pak posdílím, co jsem cítila a proč ke mně daná emoce přišla. Partnerovi pak může být situace jasnější. Také mu často říkám, jak bych si přála, aby reagoval, například když se kvůli něčemu rozčiluju a zmítám se v negativní emoci (hněv, pláč). On ví, že mi může pomoct moji emoci rozpustit, tím, že mě i přesto, že na něj třeba zrovna křičím, obejme, dá mi pusu do vlasů a řekne mi, že je tu pro mě a podobně. Na někoho možná v takových situacích funguje jiná strategie, možná potřebuje, aby všichni odešli a on mohl svojí emoci rozdýchat sám. Na každého platí něco jiného, proto je dobré, aby o tom věděli i jeho blízcí.
Naučte se otevřeně komunikovat a sdílet s druhými svoje pocity a potřeby. Nebojte se říct, co vám vadí a co ve svém životě potřebujete. Pokud budete k druhým upřímní, nebudete s nimi hrát hry a vytvářet si nereálná očekávání, budou si vás druzí mnohem víc vážit a budou mít šanci se vám přiblížit a pochopit vaše jedinečné vnitřní nastavení.
Nebojte se odhalit svoje nitro a říct, co doopravdy cítíte. To samé chtějte i po vašich blízkých, ať oni sami sdílí svůj pohled na svět a svoje potřeby. I oni mohou napsat návod sami na sebe, abyste se mohli poznat navzájem. Protože, když budeme jeden o druhém vědět, jací jsme a co potřebujeme, naše vztahy budou mít možnost rozkvést. *heart*
PS: Nápad na „návod na sebe“ nemám z vlastní hlavy, ale ráda ho po svém šířím. Inspiroval mě k tomu článek Zlaty Hnátové. Ona sama v něm ale píše, že se inspirovala myšlenkou Petra Velechovského.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account