První jarní den (astronomické jaro, jarní rovnodennost) však v roce 2020 začne o poznání dříve, než tomu bylo v roce 2019. Astronomové vypočetli počátek jara v roce na 4 hodiny a 49 minut po půlnoci. Připomeňme, že na 20. březen také připadá Světový den vrabců.

Co to ta jarní rovnodennost vůbec je? Jarní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstupuje do znamení Berana. Slunce v tomto čase protne na své zdánlivé dráze po obloze (a ekliptice) nebeský rovník (jarní bod) ve směru z jižní polokoule na polokouli severní.

Atmosféra má na svědomí lom slunečních paprsků, díky čemuž vidíme Slunce nad obzorem déle, než bychom měli. K tomu přistupuje i nenulový zdánlivý průměr Slunce. Shodná délka dne a noci tak nastává asi tři dny před jarní rovnodenností, tedy obvykle 17. března.

Jarní rovnodenností končí zima, která na severní polokouli trvá 89 dní a jednu hodinu a začíná jaro v trvání 92 dnů a 22 hodin. Po létu (93 dnů a 14 hodin) druhé nejdelší roční období. Do 21.6.2018 do 12.08 si pak budeme muset počkat na první letní den.

Zdroj fotografií: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account