Tak to tady ještě nebylo! Během letošního června vystoupí v pražské O2 Aréně krátce po sobě dva králové. Král rokenrolu a milostných balad, Elvis Presley, 8. 6. a král středoevropského popu, kterému v německy mluvících zemích už dlouhá léta říkají Zlatý hlas z Prahy, Karel Gott, 12. 6. 2018.
Zatímco Karlovými hosty budou Ewa Farna a Marek Ztracený a vystoupí za doprovodu Boom! Bandu Jiřího Dvořáka, Elvisův nádherný hlas v jeho největších hitech doprovodí Český národní symfonický orchestr, jak jsme již o tom na našem webu psaly v článku Koncert Elvise Presleyho poprvé v Praze. Fanoušci přitom uvidí Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které jim bude zpívat na originálních záběrech, včetně nově zremastovaných zvukových záznamů. A jeho bývalá manželka Priscilla bude u toho.
“Elvis měl jeden velký sen. Tím bylo koncertovat s velkým symfonickým orchestrem, což se mu bohužel nikdy nepovedlo. A já mu jeho velké přání nyní pomyslně plním,” říká Priscilla, aby hned vzápětí dodala: “Diváci budou mít autentický zážitek, jak kdyby byl Elvis s nimi. Uvidí jeho výjimečná vystoupení z Havaje a z Las Vegas. Nikdy nekoncertoval mimo USA. Proč? To vysvětlím divákům v Praze, hned v úvodu naší show.”
Pokud bude na Gottově koncertě vše stejné, jako na jeho letošním, lednovém koncertě Pošli to dál, v Bratislavě, diváci se sami na vlastní oči přesvědčí o tom, že součástí Karlova megakoncertu bude i jeho manželka, Ivana.
Ač se Elvis a Karel nikdy nepotkali, mají toho společného víc, než se může na první pohled zdát. A také dost toho, čím se od sebe liší. Zde je pár zajímavostí.
– Zatímco se Elvis Presley proslavil celosvětově, popularita Karla Gotta v německy mluvících zemích a v zemích někdejšího Sovětského svazu je srovnatelná s popularitou těch největších světových hvězd. V letech 1967-2007 prodal v německy mluvících zemích 23 miliónů desek a jeho první alba nazpívaného v ruštině se v SSSR prodalo 5 miliónů kusů.
– Karel Gott nikdy nebyl na vojně. Podařilo se mu získat modrou knížku dávno předtím, než se stal hvězdou. Elvis Presley 24. 3. 1958 složil přísahu jako voják americké armády na vojenské správě v Memphisu. Základní výcvik absolvoval v Texasu, kde nedaleko Fort Hood pronajal rodičům dům, aby je mohl často navštěvovat. Ale 14. 8. 1958 jeho milovaná maminka, Gladys, zemřela na selhání srdce. Krátce poté, co ji Elvis během dovolené navštívil. V září téhož roku, po tiskové konferenci v New Yorku, Elvis na vojenské lodi Randall odplul na základní vojenskou službu do někdejšího Západního Německa, do Friedbergu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Tehdy byl za svého života nejblíže naší republice. Od Prahy ho dělilo pouhých 539 km, tedy asi pět hodin jízdy autem.
– Pokud pomineme improvizované vystoupení pro hosty pařížského klubu Lido 3. 6. 1959, Elvis nikdy víc v Evropě veřejně nevystoupil. To Karel Gott koncertoval v Las Vegas, Atlantic City, Nashvillu, Los Angeles, New Yersey a dvakrát vyprodal newyorskou Carnegie Hall. Tam se Elvisovu manažerovi, plukovníkovi Tomovi Parkerovi, přes mnohaleté úsilí nepovedlo nikdy svého svěřence dostat.
– Sedm měsíců dvakrát denně účinkoval Karel Gott v roce 1967 v lasvegaském hotelu Frontier. Zde bylo začátkem druhé poloviny 50. let první vystoupení Elvise Presleyho, které vešlo do historie tím, že nemělo úspěch, což se nikdy předtím a nikdy potom už nestalo.
– Po řadu let byl neodmyslitelnou součástí Elvisových nahrávek a koncertů americký gospelový sbor The Jordanaires. V roce 1977, krátce před náhlé smrti Elvise, sledoval Karel v jednom hotelovém pokoji, v Německu v televizi, jeho koncert a nesmírně ho tenkrát zaujal právě zmíněný sbor, který Elvise doprovázel. “S ním si tak někdy zazpívat”, blesklo mu tehdy hlavou. A protože vždy věřil a dodnes věří, že přání je otcem myšlenky, řekl si sám pro sebe: “Ty si s Jordanaires, Karle, jednou také zazpíváš”. Podvědomě na to myslel a v roce 1981 tento sen v Nashvillu poprvé, ale ne naposled, splnil. S The Jordanaires stanul na jednom pódiu před velkým amfiteátrem a oni mu zpívali k jeho písním sbory. (Na fotce č. 3) Jen mu je dodnes líto, že nemají žádnou společnou nahrávku. Myšlenka na ni ho ale stále neopustila. Když slavil Karel před devíti lety 70. narozeniny, napsal mi vedoucí The Jordanaires, Ray Walker: “Hodně zdraví, štěstí a lásky ke krásným narozeninám, Karle. Vytrvej! Na společná vystoupení s Tebou v Nashvillu rádi vzpomínáme. Bůh Tě ochrańuj!”
– Jak Elvis, tak Karel se oženili v Las Vegas. Elvisovi bylo dvaatřicet, když si v lasvegaském hotelu Aladdin, 1. 5. 1967 vzal dvaadvacetiletou Priscillu Beaulieu, se kterou se seznámil během vojenské služby, v Německu. Karlu Gottovi bylo devětašedesát let, když si 7. 1. 2008 vzal za manželku dvaatřicetiletou Ivanu Macháčkovou, se kterou se seznámil v roce 1999.
Elvis má dceru Lisu Marii (50), Karel má dcery čtyři – Dominiku (45), Lucii (31), Charlotte Ellu (12) a Nelly Sofii (10).
Karel Gott si ve zpěvníku Elvise Presleyho mj. našel tyto písně:
Pár havraných copánků (Love Me Tender)
Cesta rájem (Crying In The Chapel)
Unchained Melody (Lásko má – která je na videu pod článkem :-))
Žádám víc (Can´t Help Falling In Love)
S tebou vždycky přijde máj (Always On My Mind)
Podezírání (Suspicions Minds)
Vstupenky na koncert Elvis in Concert – The Wonder Of You v pražské O2 Aréně jsou v prodeji v síti Ticketportal a na https://www.ticketportal.cz/Event/ELVIS_in_CONCERT
Vstupenky na koncert Karla Gotta ve stejné O2 Aréně jsou také v prodeji v síti Ticketportal a na https://www.ticketportal.cz/Performance/-2147481203?
Hezký hudební zážitek z písniček obou králů *heart*:-)*heart*
Eva
 
Foto: Archiv JVS Group (titulní foto a foto č. 4), Archiv Jana Adama (foto č. 3), Archiv Elvis Presley Enterprises (foto č. 1, 2 a 5)
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account