Narodil se 25. ledna v Opavě ve znamení vodnář.

Rodiče Borise Rösnerapředurčili jeho herecký osud. Tatínek Mirko byl dirigentem a maminka Jarmila herečkou. Šance na práci, která by se netýkala kumštu, byla nulová. „V nás hereckých dětech je to jako v koze,“ říkával. Ve dvou letech poprvé stál na jevišti. Kouzlo divadla mu natolik učarovalo, že s ním spojil zbytek svého života. Po ukončení studia na pražském DAMU (1973) působil do roku 1979 v Divadle F.X.Šaldy v Liberci. V letech 1979-1987 byl členem Městských divadel pražských kde se objevil např. jako Salieri ve hře Amadeus nebo jako Cosimo v Baronu ve větvích. Díky své fyziognomii drsného a mužného obličeje, vysoké postavy a podmanivého chraplavého hlasu vytvářel postavy mužných osamělých hrdinů, kteří se nebojí vzepřít proti starým konvencím, a jež byly často kvůli svému charismatickému a úchvatnému vzhledu obdařeny záporným a zločineckým charakterem. 


Od roku 1987 byl Boris Rösner členem divadelního souboru Národního divadla. Zahrál si zde mj. ve hrách Dorotea (Don Bela), Idiot (Tockij), Oresteia (Posel), Lakomec (Harpagon), Rok na vsi (Rybář), Antonius a Kleopatra (Marcus Antonius) nebo Maryša (Hrdlička).

Boris Rösner se objevuje také na televizní obrazovce, např. ve filmech Chobotnice z druhého patra (1986), Muž na drátě (1986), Černí baroni (1992), Chaos (2001) a také v pohádkách jako jsou Sedmero krkavců (1993) nebo O třech ospalých princeznách (1997). V roce 1988 režíroval krátkou animovanou pohádku O hrnci, který rád vařil rajskou omáčku.

Jako malý kluk přišel o oko. Zasáhl ho střep z rozbité žárovky. Zbožňoval tanec. V šestnácti ho provozoval závodně. Pohrával si dokonce s myšlenkou, že by se dal na balet. Nakonec zvítězilo divadlo.

Dabování bral jako okrajovou záležitost. Měl podmínku, že si bude vybírat jen filmy, které za něco stojí. Propůjčil tak hlas Jacku Nicholsonovi v Přeletu nad kukaččím hnízdem, Gene Hackmanovi ve Francouzské spojce nebo Hopovi ve Včelce Máje.

V roce 1971 se na lednickém zámku oženil. Jeho žena Alice mu po boku stála až do smutného konce. Rösner sice měl slabost pro ženy, manželka však byla vždy na prvním místě.

Herec Boris Rösner zemřel po dlouhé těžké nemoci na rakovinu plic ve středu 31. května 2006 v kladenské nemocnici ve věku 55 let.
 
Zdroj fotografií: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account