Čtrnáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a. s., jež stojí i za Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, se odehraje od 23. do 27. ledna  2019 v pražských kinech Světozor a Pilotů.
Podobně, jako v předešlých ročnících, nabídně opět aktuální pohled na světovou i národní krátkometrážní tvorbu. Festival uvede poctu Ingmaru Bergmanovi, příběhy ženských hrdinek z oblasti Amazonie, krátké filmy oceňovaného tvůrce, Gabriela Abrantese, vizuální experimenty, kraťasy z Cannes, program pro děti, zónu virtuální reality, den věnovaný české tvorbě s Národní soutěží, ty nejlepší krátké hrané filmy, vyrobené v posledních dvou letech v Mezinárodní soutěži, či satiricko-komediální sekce, Místo zvané realita nebo Sex pro začátečníky.
“Letos, v lednu, již po čtrnácté proběhne Festival krátkých filmů Praha, který je sesterskou akcí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Během uplynulých roků si tato přehlídka vytvořila vlastní tradici a fanouškovské zázemí. Jsme rádi, že jejím prostřednictvím přinášíme publiku nejen to nejlepší ze současné světové produkce krátkometrážní tvorby, ale v rámci soutěžní sekce dáváme i mladým českým filmařům prostor představit svá díla v oblasti, která u diváků získává stále větší oblibu,”  uvedl prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, Jiři Bartoška.
Filmy z Brazílie, Kanady, Filipín, Jižní Koreje nebo Ázerbajdžánu v Mezinárodní soutěži
Čtyři bloky zmíněné soutěže, tvořené dvacítkou filmů ze 17 zemí, mezi nimiž najdeme i fillmy z Kanady, Ázerbajdžánu, Filipín, Austrálie, Jižní Koreje nebo Brazílie, opět dokazují, jak rozmanitý, originální a osobitý umí být svět filmů, jejichž stopáž nepřesahuje 30 minut. “I letos se v naší soutěži představí velmi pestrý výběr krátkých filmů z celého světa. Budou mezi nimi jak snímky, které mají na svém kontě už řadu prestižních ocenění, tak i ty, jež svoji festivalovou pouť teprve začínají a nás překvapily svojí nápaditostí, tématem nebo zpracováním. Diváci budou mít možnost vidět filmy různých žánrů, s velmi rozmanitými a někdy i velmi odvážnými přístupy. Protože právě v tom spočívá podle nás kouzlo tohoto specifického segmentu filmové tvorby,” řekl programový ředitel Festivalu krátkých filmů Praha, Karel Spěšný.
Hlavní část programu, Mezinárodní soutěž krátkých hraných filmů v délce do 30 minut, představí i tohto roku téměř dvacet filmů z celého světa a její vítěz obdrží – kromě hlavní ceny – také finanční odměnu 2000 eur. Soutěž českých snímků svého vítěze ocení stejnou částkou.
Sekce Bergman Revisited oslaví stoleté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších autorských filmových režisérů 20. století, Ingmara Bergmana. Blok představí krátké filmy šesti švédských režisérů, které různými přístupy reflektují Bergmanovu tvorbu. Diváci uvidí například snímek Pernilly August, režisérky a herečky známé českým divákům třeba z Bergmanovy klasiky, Fanny a Alexander, nebo z role matky, Anakina Skywalkera Shmi, ze ságy Star Wars, dále režiséra kultovního dramatu Jeden musí z kola ven Tomase Alfredsona, či Patrika Eklunda, jehož krátké filmy jsou pravidelně oceňovány na festivalech v Cannes i Sundance a jeho snímek Místo abrakadabra, který Festival krátkých filmů Praha uváděl, získal oscarovou nominaci v kategorii krátkometrážních filmů.
Na oblast Amazonie geograficky zaměřená sekce s názvem Amazona nabídne příběhy silných a nepoddajných ženských hrdinek, mezi jinými třeba Dívku, která tančila s ďáblem režiséra J. P. Mirandy Mariy, který získal Zvláštní uznání poroty v Cannes, nebo film Violet Sunday režisérky Any Cristiny Barragán, jejíž film Alba reprezentoval Ekvádor na loňských Oscarech.
Nezávislá sekce festivalu v Cannes – La Quinzaine des réalisateurs – existuje již od roku 1969. Vznikla v reakci na květnové události roku 1968, aby mén okázalým způsobem prezentovala i méně známé filmaře a to zcela nezávisle na hlavním programu festivalu i jeho dramaturgii. Tato sekce, zkráceně nazývaná, jako Quinzaine,, uvedla v minulosti snímky třeba George Lucase, Kena Loache, Michaela Hanekeho nebo Spikea Leeho. Vybrané snímky posledních sedmi let existence krátkometrážního programu představí nezávislá dramaturgyně, která stála v posledních letech za výbrem těchto krátkých snímků, Laurence Reymond. Mezi jinými nám představí film české animátorky a režisérky, Michaely Pavlátová, Tramvaj, nebo snímek oceňovaného kolumbijského režiséra, Franca Lolliho, s názvem Rodri.
Portugalský režisér, Gabriel Arantes, má již na kontě řadu festivalových ocenění. Jeho poslední celovečerní snímek, Diamantino, uvedený i na MFF Karlovy Vary, si vysloužil povst nejzvláštnjšího filmu Cannes 2018. Snímek získal hned dvě ocenní, Cenu poroty Palm Dog a Nezávislou cenu kritiků. Abrantesovu krátkou tvorbu, originální filmařský přístup a neotřelé nápady představí čtyři snímky. Jako například film Freud und Friends, uvedený na téměř dvaceti světových festivalech, nebo snímek Umělý humor, loni uvedený na FKF Praha, v Mezinárodní soutěži.
V porotách letošního ročníku zasednou mimo jiné polský režisér a scenárista, Tomasz Wasilewski (Spojené státy lásky, 2016), Anïis Bertrand, zakladatelka pařížské produkční společnosti Insolence Productions, finský režisér Juho Kuosmanen (Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, 2016) nebo rumunský festivalový dramaturg a kurátor, Andrei Tänäsescu.
Autorkou letošní grafické koncepce výše uvedeného festivalu je Zuzana Lednická ze studia Najbrt. K vizualitě právě probíhajícího festivalu prozradila:”Po černobílých sledovačkách průmyslových kamer přinášíme pure bubble gum pop! ´Obsese¨ barvami, stavbou a nekonečnými rámy v rámech.” Autorem jednotlivých fotografií je jeden z nejvýraznjších českých fotografů současnosti, Václav Jiráse, jenž se pravidelně podílí i na vizuálech MFF Karlovy Vary. Vizuál již zmíněného právě probíhajícího pražského festivalu krátkých filmů je výsledkem další spolupráce Lednické a Jiráska.
Více info najdete na www.pragueshorts.com
Přeji vám příjemné filmové zážitky 🙂
Eva

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account