S blížícími se svátky je asi nejvyšší čas i na zaslání vánočních pohlednic. Sice se může zdát, že papírová přání již vytlačila ta elektronická a mobilní (což je fakt), neměli bychom ovšem zapomínat na skutečnost, že ručně psané přání na pohlednici prostě tak nějak u srdce zahřeje víc, minimálně starší generaci. 

Psaní vánočních pohlednic má přitom již bohatou historii.

Tato tradice se objevila na britských ostrovech před 177 lety. První vánoční pohlednici v Anglii a na světě vytvořil John Callcott Horsley na základě myšlenky Sira Henryho Cola (zakládající ředitel Victoria and Albert Museum).

Prvních pohlednic bylo vytištěno 1000. S druhou edicí vyšlo v roce 1843 celkem 2050 pohlednic. První edice byla litografie a ručně kolorovaná. Dodatečné vydání se prodávalo pod jménem Felix Summerly (pseudonym Henryho Cola). Cena jedné vánoční pohlednice byla jeden šilink.

Pohlednice byla vydána 1. 5. 1843 a zobrazuje třígenerační rodinu, která si připíjí na zdraví adresáta pohlednice. Pod jejím obrázkem je slovní přání v angličtině. Nalevo a napravo jsou obrázky zobrazující vánoční charitu (poskytnutí jídla a oblečení). Averz pohlednice umožňoval vepsat jméno odesilatele a jméno příjemce. Na pohlednici dole je vytištěno i jméno vydavatele. Další pohlednice zobrazovaly zimní a náboženské motivy, populárními byly motivy dětí a zvířat, ať již humorné či sentimentální.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account