Chřest je přísně sezónní záležitost a jen v květnu ho dostanete zaručeně čerstvý. 
Krátká sezóna chřestu je tedy v plném proudu a je potřeba si ji náležitě užít, protože chřest je úžasná mňamka, která blahodárně působí nejen na naše zdraví, ale také na krásu 🙂 .
Čerstvý a křupavý chřest se objevuje na jídelních lístcích vyhlášených i méně vyhlášených restaurací, stačí jen vyrazit a pochutnat si na něm. K dostání je ale také na trzích a v obchodech, tak si letos uvařte chřest doma, mám pro Vás pár typů, jak si s přípravou poradit! Chřest totiž dovede pěkně potrápit, když nevíte, co od něj čekat, nebo nemáte spolehlivý recept a pár praktických vychytávek 🙂 .
JAK HO PŘIPRAVIT A NIC NEPOKAZIT
Začněme pěkně od začátku, tedy nákupem. Nezáleží na velikosti ani barvě chřestu, ale především na jeho čerstvosti. Kupujte zásadně pevné, nezavadlé stonky s čistým rovným řezem na konci. Když už jsem se zmínila o barvě, tak odborníci pochopitelně tvrdí, že bílý chřest chutná jinak než zelený a ten zase úplně jinak než ten fialový a že dokonce poznají místo, odkud daný svazek pochází 🙂 . Já se přiznám, že mě na barvě skutečně nezáleží, chutná mi bílý, zelený i fialový, a když mám možnost, koupím všechny, protože pak si při konečné úpravě jídla můžu s barvami pohrát. 😀 
Dalším důležitým krokem ke spokojenosti při přípravě chřestu je jeho skladování, respektive úprava před tím, než dáte chřest do lednice! Odměnou je nejen delší trvanlivost beze změny chutě, ale i velice snadná a rychlá příprava jakéhokoli receptu a navíc to nejpracnější budete mít za sebou! Tak tedy – nejdříve odříznu zdřevnatělé konce stonků, může to být až 1/3 stonku, a odříznutou část očistím. Potom následuje loupání té části s hlavičkou. Pro mě činnost, která nepatří k mým oblíbeným, ale škrabka na zeleninu práci velice usnadní. Loupat začínám vždy směrem dolů 2-3 cm pod hlavičkou.
Máme očištěno, oloupáno a následuje další důležitý krok a sice blanšírování. Co, že to je? Všechen očištěný a oloupaný chřest, včetně odkrojených dřevnatých konců (proto jsem je také pečlivě očistila) krátce povařím v osolené vroucí vodě (cca 2 minuty), kterou ochutím bílým vínem a máslem. Následně chřest zprudka ochladím, aby se přerušil proces vaření a pro zachování svěží barvy. Tímto zpracováním získám 2 výhody:

Tekutinu z blanšírování jako chuťově dokonalý základ k přípravě chřestové krémové polévky

Ochlazený a dobře osušený chřest zabalím do papírové utěrky a uložím do lednice, kde vydrží třeba i týden bez zhořknutí a je okamžitě k dispozici pro další úpravu.

V této fázi většinou připravím první chřestová jídla sezóny a sice KRÉMOVOU CHŘESTOVOU POLÉVKU a CHŘEST S KUKUŘIČNOU STROUHANKOU A PARMEZÁNEM. Recepty najdete v sekci Recepty-polévka a Recepty – hlavní jídlo.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account