Trochu se podobá rajčeti, ale má v porovnání s ním tvrdší slupku, delší tvar a chutná sladčeji. Řeč je o exotickém ovoci tamarillo. Jak tamarillo chutná, jaké má vitamíny a co si z něj připravit?
 
Tamarillo (Cyphomandra betacea) pochází z peruánských And. Pěstuje se od severu Argentiny až po jihovýchod Mexika a na Antillách. Možná jste se s ním už setkali, ale pod jiným označením. Říká se mu totiž také rajčenka, treetomato, stromové nebo francouzské rajče. Jedná se o v noci kvetoucí keř, vyrůstající do výšky dvou až pěti metrů.
Pokud ho rozkrojíte, ovane vás známá rajčatová vůně. Ačkoli botanicky patří do stejné čeledi lilkovitých, najdete ho na pultech s ovocem.
Jeho barva se pohybuje od červené až po karmínovou a také existují druhy s naoranžovělými tóny, mající sladší chuť a obsahující malé měkké pecičky. Dá se říci jiná barva, jiná chuť. Oranžové a červené barvy mají chuť spíše sladkou a vyznačují se křehkostí. Žlutá tamarilla jsou tvrdá a kyselá. Dužina plodů má tmavě oranžovou barvu a rosolovitou konzistenci. Semínka s plochým tvarem a nevelkou tvrdostí lze lehce strávit.
Tamarillo má oválný tvar a měří průměrně sedm až osm centimetrů. Slupka plodu je hladká, naduřelá a lesklá, ale má jistou hořkou příchuť. Ovoce dozrává teprve po sklizni a sklízí se i se stopkou.
Pro svou chuť, vzhled a schopnost kombinace s ostatními plodinami mohou rajčenku jíst jak dospělí, tak děti, sportovci, kojící a těhotné matky nebo starší lidé. Obsahuje vitamíny A a C.
Nezpůsobuje problémy ani lidem, jimž nedělají dobře citrusy, papriky a další druhy zeleniny. Tamarillo dále obsahuje minerály jako vápník, železo a fosfor, vitaminy B1, B2, B3, vlákninu. Patří k důležitým zdrojům pektinů, účinným pro zrak a obranný systém (stejně jako rajče funguje coby antioxidant).
Má málo tuků, proto se ideálně hodí i na hubnutí. Doporučuje se pacientům s problémy s kostmi a padáním vlasů. Redukuje cholesterol, posiluje mozek, paměť a je užitečné při vysokém krevním tlaku.
V Kolumbii a Ekvádoru se tyto plody či listy, předem zahřáté nebo osmahnuté, užívají jako obklady k léčení chřipky, na podrážděný krk, při zánětu mandlí a při angíně.
Lehce hořkou příchuť rajčenky lze odstranit jejím povařením nebo přidáním cukru. Doporučuje se jíst oloupané plody, protože hořkost je typická právě pro slupku – ta se však snadno sloupne ve vroucí vodě.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account