219

Ženské křestní jméno Mariana může být ženskou alternativou jména Marián. Mělo by pak zřejmě latinský původ a překládalo by se jako „patřící k rodu Máriů”. Jméno by pocházelo z římského slova Marianus, resp. Marius, což bylo rodové jméno patricijského římského rodu. Další výkladová teorie spojuje jméno Mariana se jménem Marie. Mariana mohla vzniknout sloučením jmen Marie a Anna. Stejně jako Marie by se pak jméno překládalo jako „milovaná Bohem”, „krásná”, „hořká” nebo „kapka moře”. Dle jména Anna by se pak výklad ještě spojoval s významem „milá” či „líbezná”

Mariana je skvostným jménem pro ušlechtilou ženu. Ženu jménem Mariana ctí vznešený původ, význam jména související s Bohem, příjemným vystupování a krásou kapky mořské vody.

Ženské křestní jméno Mariana má i mužský protějšek ve jménu Marián či Marian. Významově příbuzné je zřejmě se jmény Marie a Anna. Domácky se jméno užívá jako Mari, Marka, Marina, Marjána, Marjánka, Márinka, Marianka, také Ria, Rianka, Mája, Majda apod.

Jméno se jako Marianna vyskytuje také na Slovensku, v Polsku, Rusku, Maďarsku nebo v Itálii. Anglická podoba jména je také Marianna, příp. Marianne, stejně tak i německá. Francouzská verze je Marianne, také portugalská. Španělé jméno znají jako Mariana.

V České republice žijí zhruba tři tisícovky žen a dívek tohoto jména.

Mezi nejznámější nositelku tohoto jména u nás je nejspíš dcera hereckého páru Dany Batulkové a Davida Prahaře – Mariana Prachařová. Toto jméno má i redaktorka ČT Mariana Kopecká či výtvarnice Mariana Alasseur Látalová. Toto jméno vybral pro svojí nejmladší dceru i herec a komik Bolek Polívka.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account