Mužské křestní jméno Medard má germánský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Mahtahard, resp. německých slov „macht” s významem „moc”, „síla” a „hardus” s významem „tvrdý”. Jméno se tak překládá jako „mocný, „silný”, „udatný”, také „tvrdý” nebo „přísný”

Jméno Medard se u nás užívá jen zřídka, možná je na češtinu příliš tvrdé. Muž jménem Medard může být dle významu svého jména udatným silákem, častěji však bývá spojován s počasím a deštěm. Známá je pranostika: „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“.

Jméno Medard nemá ženský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Medardek, Meda nebo Medek. Jméno Medard se užívá i ve slovenštině, němčině nebo polštině. Francouzská podoba jména je Médard, španělská a italská Medardo. Maďarskou mutací je Madárd.

V naší zemi bychom našli necelé čtyři desítky mužů tohoto jména.

Asi nejznámějším nositelem jména je Svatý Medard, francký biskup žijící v 6. století. Je patronem sedláků, pastýřů, vinařů a sládků. Dnes je však také pomocníkem meteorologů. Dalším nositelem jména byl také italský sochař, představitel impresionismu Medardo Rosso. Jméno nosil i švýcarský psychiatr Medard Boss.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account