Blažej je mužským křestním jménem. Na první pohled by se mohlo zdát, že má souvislost se slovem blažený, ale není tomu tak. Jméno pochází pravděpodobně z řečtiny a jeho význam není zdaleka tak lichotivý. Dle jedné z teorií o původu pochází z řeckého slova „blasios“, které se dá přeložit jako „trpící na zápal kloubů“, „člověk, kterého trápí klouby“. Další verze výkladu jména vychází ze slova „bleché“, které znamená „kokta, brepta, breptavý, neobratný“ nebo dokonce „tupý, hloupý“.
I přes svůj nechvalný význam je jméno Blažej zajisté krásným jménem pro milého a šikovného muže. Ačkoli by měl mít Blažej dle významu svého jména minimálně problémy s mluvou a hlasovým projevem, svatý Blažej jako patron zpěváků a řečníků ho jistě před těmito patáliemi ochrání.
Mužské křestní jméno Blažej má i svoji ženskou variantu v podobě jména Blažena, které má však jiný původ a význam. Blažej se domácky může nazývat Bláža, Blažík, Blažejek apod.
Jméno Blažej znají i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Blase, v němčině Blasius, stejně jako v latině. Řecká podoba jména je Blasios, francouzská Blaise, ruská Vlasij nebo Vlas.
U nás jméno Blažej mají zhruba jen tři stovky mužů.
Pro mne nejznámějším uživatelem jména bude nejspíš český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika Jan Blažej Santini-Aichel. Za současné jmenovce možno vzpomenout vězeňského kaplana Blažeje Pelána či jeho kolegu, faráře Blažeje Hejtmánka z římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou.