Původ ženského křestního jména Kateřina (také Katarína nebo Katka) není zcela jednoznačný. Existuje několik teorií výkladu, nejpravděpodobnější přisuzuje jménu Kateřina řecký původ. Jméno by pocházelo ze starořeckého jména Aikaterine. Římané jméno spojovali s řeckým slovem „kathará“ s významem „čistá“, „cudná“ nebo „počestná“. Další prameny jméno Kateřina odvozují od řeckého slova „hekateros“, které se překládá jako „každý z obou“ nebo také „osoba, která dosahuje svůj cíl“. Jméno bývá spojováno také s řeckou bohyní Hekaté, patronkou cest a křižovatek, ale také vládkyní podsvětí a tajemných sil. Jméno Kateřina může mít také egyptský původ. Pak by se výkladově překládalo jako „koruna“. Další možný výklad vychází ze zdrobnělé varianty jména Rina, která v hebrejštině znamená „radost“ nebo „píseň“.

Jméno Kateřina je jménem mnoha různorodých až protichůdných výkladů. Spojuje v sobě všednost danou jeho vysokou popularitou a rozšířeností i neobyčejnost danou jeho zajímavým zněním. Nabízí mnoho variant, domácích podob i výkladů. Toto jméno i jeho nositelka jistě stojí za povšimnutí.

Ženské křestní jméno Kateřina se vyskytuje také ve variantách Katarína a Katarina. Existuje i zkrácenina Katka nebo odvozenina Katuše. Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Káťa, Káča, Kačena, Kačenka, Katka, Katuška, Katy, Kateřinka, Katynka, Kaťulka aj.

Jméno se jako Katarína vyskytuje také na Slovensku. Angličtina jméno užívá jako Catharine, Catherine, Katharina, Katherine, Kathleen, Kateline, Kate, Katie, Kathy nebo Kitty. Němčina jméno zná jako Catharina, Katarina, Katerina, Kathrina, Katherina, Kathi, Kathrein, Katri aj. Francouzská varianta jména je Cathérine, italská Caterina, španělská Catalina. Rusové jméno užívají jako Jekaterina, Bulhaři a Srbové jako Ekaterina, Poláci jako Katarzyna, Maďaři jako Katalin.

Jméno je v naší zemi poměrně oblíbené a v některé z jeho variant ho nosí kolem 120 tisíc žen a dívek.

Mezi nejznámější nositelky tohoto jména u nás patří olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Patří i k mnohým herečkám – Kateřině Brožové, Kateřině Macháčkové, Kateřině (Kaiře) Hrachovcové či Kateřině Janečkové. Patří i modelkám Kateřině Stočesové, Kateřině Průšové či Kateřině Kornové.

K tomuto jménu mám i velmi osobní vztah, patřilo mé prababičce a v rodové tradici pokračuje i má dcera Kateřina.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account