a také Emanuela, Manuela a Manuel.

Nositelů jména Emanuel je v České republice 1285, ženskou podobu jména má 153 lidí. Manuel bychom našli po republice 113 a mužských protějšků pouhých 58.

Emanuel nebo Emmanuel (hebrejsky עִמָּנוּאֵל, Imanuel či Immánú-él) je mužské rodné jméno hebrejského původu. Je to symbolické jméno, které podle proroka Izajáše má dostat potomek dívky (podle Septuaginty/Vulgáty syn panny). Znamená „Bůh s námi“ a narození dítěte má být znamením Boží věrnosti judskému králi Achazovi.

Domácké podoby tohoto jména jsou nejčastěji: Eman, Emánek, Emík. České odvozeniny: Manek, Mánes, Manuš, Manoušek, Manych, Manlík.

V Čechách bude nejznámějším nositelem tohoto jména nejspíše partner Makové panenky z oblíbených dětských večerníčků – Maková panenka a Motýl Emanuel.

Pyšnil se jím ale například i Prof. MUDr. RNDr. h.c. Emanuel Vlček, DrSc., český paleoantropolog, lékař a profesor Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který zemřel v 81 letech v roce 2006. Od roku 1955 se prof. Vlček začal zabývat  kosterními pozůstatky našich panovníků a dalších významných historických osob. Jeho antropologicko-lékařské výzkumy prokázaly tělesné vlastnosti, genetickou příbuznost, přibližný věk v okamžiku skonu, prodělané nemoci a zdravotní stav.

Nositelem tohoto jména je například i Emanuel Vohnout, známější spíše pod uměleckým jménem Kamil Emanuel Gott.

děkuji čtenářce Hudlenka za inspiraci 🙂
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account