Beáta (nebo zkráceně jen Beata) je ženským křestním jménem s latinským původem. Vychází z latinského slova „beatus“ s významem „šťastný, blažený“ nebo „beatrix“ s významem „oblažující“, „člověk, který přináší radost“. Další teorie spojují původ jména s italským slovem „beata“, které se překládá jako „požehnaná“.

Beáta je krásným jménem pro krásnou ženu, která dokáže rozdávat radost a štěstí. Původně latinské jméno i v dnešním moderním jazyce zní pozoruhodně.

Ženské křestní jméno Beáta se vyskytuje i ve zkrácené podobě Beata nebo latinské verzi Beatrix, Beatrice. Českou podobou jména je Blažena. Jméno nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Bea, Beátka, Betka, Beátečka apod.

Jméno Beáta se ve stejné formě vyskytuje i ve slovenštině nebo maďarštině. Angličtina užívá tvar Beata, stejně jako italština nebo polština. Německá verze jména je Beate.

Jméno u nás pomalu zase začíná nabírat na oblibě, zkrácenou verzi jména má zhruba 1600 žen a dívek, jméno Beáta pak přes tři tisíce uživatelek.

Nejvýznamnější českou nositelkou jména je proslulá česká módní návrhářka Beata Rajská, patří též české jazzové pianistce a skladatelce Beatě Hlavenkové. Jméno nosí i Beáta Matyášová, autorka knihy Klára nad propastí a mladá herečka, známá například z filmu Náhrdelník Beáta Hrnčiříková.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account