Mužské křestní jméno Jaromír má slovanský původ. Jméno má velmi hlubokou historii, která sahá až ke staročeskému slovu „jaryj“ s významem „bujný“, také „silný“ nebo „prudký“. Druhá část jména „mír“ se překládá jako „mírný“ nebo „mírnící“. Význam jména Jaromír je tak „silný“, „bujný“ nebo „ten, kdo dokáže zmírnit (usměrnit) svoji sílu“. Jméno má i archaickou verzi odvozenou z němčiny – Jaroměr. Jméno by se pak překládalo jako „slavný svojí silou“ („měr“ – „slavný“).

Mužské křestní jméno Jaromír má i ženský protějšek ve jménu Jaromíra. Domáckými variacemi jména jsou Jára, Jarda, Jarek, Jarouš, Jaroušek, Romek, také Mirek či Míra, zdrobněle se pak jméno užívá jako Jaromírek.

Jméno Jaromír se vyskytuje i ve slovenštině, v polštině, holandštině nebo srbochorvatštině – jako Jaromir. Významově shodná jsou i německá jména Garhard, Gerard nebo Gerlach.

V současnosti žije v naší zemi něco kolem 32 tisíc mužů tohoto jména.

Jméno Jaromír je u nás velmi oblíbené a bylo populární i v české historii. Šlo o jméno přemyslovských knížat, první český kníže Jaromír byl přitom zaznamenán již v 11. století. Asi nejznámějším současným nositelem jména je hokejista Jaromír Jágr, který v NHL získal dvakrát Stanley Cup, pětkrát byl vítězem kanadského bodování a stal se nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži. Dále pak je to velmi oblíbený český herec Jaromír Hanzlík či sportovní komentátor Jaromír Bosák. Jméno je zastoupeno také v hudební branži, má ho jeden z nejpopulárnějších českých folkových písničkářů, skladatel, kytarista a textař Jaromír Nohavica a za zmínku stojí též český zpěvák, který v roce 1986 emigroval do západního Německa, kde žil s rodinou několik let, pak se přestěhoval do Edmontonu v Kanadě, první manžel Evy Pilarové – Jaromír Mayer.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account