181

Mužské křestní jméno Matěj (také Matej) má původ v hebrejštině. Vyvinulo se z hebrejského jména Mattytja, resp. spojení „Mattyth Jáh(u)”, které se překládá jako „dar Boží”, „Hospodinův dar”, „dar od Boha”. Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj.

Jméno Matěj bývá často spojováno s nešikovností, význam jména je však mnohem prozaičtější. Dle významu svého jména je Matěj doslova darem od Boha a není tedy důležité, kolik šikovnosti mu Bůh nadělil.

Mužské křestní jméno Matěj nemá v češtině ženský protějšek. Vyskytuje se však také ve verzi Matej. Jeho archaickou podobou je jméno Matyáš. Jména Matěj, Matej, Matyáš a také Matouš pojí stejný původ. Shodný význam má i jméno Theodor nebo Jonatán. Počeštěnou verzí jmen je Božidar, příp. Bohdan. Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod.

Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá. Španělská verze zní Mateo, italská Matteo, francouzská Mathias. Poláci jméno znají jako Maciej, Maďaři jako Mátyás, Rusové jako Matija.

Obliba tohoto jména u nás v posledních letech stoupá, v současnosti jméno Matěj užívá na 40 tisíc chlapců a mužů.

Jméno Matěj je u nás spojeno s hudebníky, v kapele Monkey Business najdeme Matěje Rupperta, frontmanem kapely Wohnout je zase Matěj Homola. Mezi herci stojí za připomínku Matěj Hádek, či Matěj Převrátil, který se ve filmu objevil již jako malý chlapec. Jméno též patří politikovi, novináři a příležitostnému herci Matějovi Stropnickému.

 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account