Ženské křestní jméno Emílie (nebo také Emilie, Emília či Emilia) vzniklo z latiny. Stejně jako mužský protějšek jména Emil se vyvinulo z latinského slova „aemilianus“ s významem „pracovitý“, „horlivý“ nebo také „soutěživý“. Jméno se užívalo už ve starém Římě, Aemilus byl váženým římským rodem.

Emílie je půvabným jménem pro půvabnou ženu. Žena jménem Emílie dostala do vínku dle významu svého jména také horlivost, pracovitost a životní nadšení.

Emílie je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Emil. Někdy bývá jméno dáváno do souvislosti se jménem Amélie, to má však jiný význam. Domácky se jméno užívá jako Emilka, Emča, Emina, Emuška, Ema apod.

Jméno Emílie znají i na Slovensku. Anglická verze jména je Emilia nebo Emily, německá Emilie či Emilia, francouzská Ěmilie, španělská, italská či polská pak Emilia. Ruština zná jméno jako Emilija.

V současnosti bychom v naší zemi našli zhruba 19 tisíc žen s některou z variací tohoto jména.

Nejznámější nositelkou jména je slovenská herečka Emília Vašáryová. Jméno nosila například česká spisovatelka Emilie Bednářová, herečka Emilie Hráská nebo operní pěvkyně Emilie Zacharová. Patří i české malířce a grafičce Emílii Tomanové či textilní výtvarnici a krajkářce Emilii Paličkové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account