Mužské křestní jméno Vladimír má slovanský původ. Vykládá se jako „vládce míru”, také „mocný” nebo „vládce světa” („mír” se ze staroslovanštiny překládá jako „svět”, potažmo „svět v míru”). Některé prameny uvádějí, že jméno se mezi Slovany začalo užívat zvláště poté, co Vikingové ovládli ruské kmeny. Nositel jména Vladimír se může chlubit nejenom atraktivním jménem, ale také schopnostmi a charakterem vládce, které mu byly dány do vínku.

Ženskou alternativou jména Vladimír je Vladimíra. Jméno se vyskytuje také ve zkrácené verzi Vladimir, archaickou podobou jména je staroruské Vladiměr. Domácky se jméno užívá jako Vladimírek, Vladínek, Vladík, Vláďa, Láďa, Ladín, Ládínek, Vlado, Vladko, Míra, Mirek aj. Jméno Vladimír se dá najít také ve slovenštině či maďarštině. Jako Vladimir jméno užívá angličtina, také dánština, norština, bulharština, srbochorvatština nebo ruština. V ruštině se jméno vyskytuje i jako Volodimir či Volodimer. Němčina jméno zná jako Wladimir, italština či španělština jako Vladimiro. Polskou mutací jména je Włodzimierz, maďarskou Ladomér.

V naší zemi se jedná o velmi populární jméno, nosí ho takřka 100 000 mužů.

Jméno Vladimír je spojeno se spoustou českých herců – např. Vladimír Menšík, Vladimír Dlouhý, Vladimír Kratina, Vladimír Polívka, letitý kolega Jiřiny Bohdalové Vladimír Dvořák. Patří i našemu jedinému kosmonautovi Vladimíru Remkovi. V hudební a umělecké branži můžeme vzpomenout Vladimíra Franze, Vladimíra Mertu, Vladimíra Mišíka. Mezi sportovci například vynikající fotbalista Vladimír Šmicer či hokejový trenér Vladimír Růžička.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account