Albert je mužským křestním jménem německého původu. Stejně jako alternativa jména Albrecht pochází z německého „Adalberaht“. „Adal“ se dá přeložit jako „vznešený, honosný, ušlechtilý“, „beraht“ pak jako „zářící, skvějící se“. Albert tak významově představuje někoho vznešeného, urozeného, někoho se skvělým charakterem a mnoha přednostmi.

Albert nebo Albrecht je mužským křestním jménem. Počeštěnou verzí německého jména Adalbert je pak Vojtěch. Ženská varianta se hledá těžko, ale dá se najít například ve jménu Berta. I mužské jméno se pak jako Berta, Bertík nebo Bertíček také často užívá. Variacemi jména jsou i Al nebo zdrobněle Albertek či Albík.

Jméno Albert zdaleka neužívá jenom čeština, užívá ho také slovenština, francouzština, angličtina nebo němčina (také ve variantě Adalbert). Jméno Albert lze najít i v holandštině, dánštině, norštině, maďarštině, polštině nebo ruštině. Italové a Španělé pak jméno znají jako Adalberto.

V naší zemi bychom našli na 2 500 tisích chlapců a mužů tohoto jména.

Nejznámějším uživatelem jména byl zajisté jeden z největších fyziků a myslitelů všech dob Albert Einstein. V současnosti v naší zemi se tímto jménem pyšní zpěvák a kytarista, člen a frontman skupiny Lake Malawi Albert Černý. Staršího ze svých synů tímto jménem pojmenovali i Vendulka Křížová a Oldřich Vízner. Jejich Albert Vízner letos oslavil již 18. narozeniny.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account