Paní Milena se narodila 2. března roku 1934 v Praze. Půvabná blondýnka se stala ve svých 23 letech jednou z prvních tváří Československé televize. Psal se rok 1957 a médium zvané televize bylo v naší zemi ještě vskutku čerstvou záležitostí. Charismatický hlasový projev s vynikající intonační stránkou vycházející doslova ze srdce učinil velmi brzy z mladé dámy oblíbenou hlasatelku televizních pořadů. Ačkoliv tato skutečnost je o něco méně známá, Milena Vostřáková se objevila na přelomu 50. a 60. let i před filmovou kamerou. Zaznamenat ji můžeme např. jako zpěvačku v dramatu PROBUZENÍ (režie Jiří Krejčík) z roku 1959, kde v hlavní roli dívky Jitky, která jakožto napravená chovanka dětského domova vzpomíná na svou temnou minulost, excelovala Jana Brejchová. V roce 1964 se také objevila v režii Františka Filipa ve filmu TŘI CHLAPI PO ROCE.

Milena Vostřáková působila jako televizní hlasatelka 12 let. Kromě hlasatelské činnosti uváděla a moderovala i nejrůznější společenské akce, např. koncerty pro Intervizi a Eurovizi. V roce 1969 její kariéra na dlouhou dobu skončila. Paní Milena tehdy učinila velmi odvážný krok, kdy se – byť v poněkud jinotajné a přenesené podobě – nesouhlasně vyjádřila k události, k níž došlo o rok dříve (r. 1968 a příchod sovětských vojsk). V roce 1969 zvítězili českoslovenští hokejisté nad Sovětským svazem a Milena Vostřáková pronesla následující větu:

„Normálně piji urologický čaj – ale dnes připíjím vínem našim hokejistům, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální.“

Soudobí mocipáni pochopitelně tento výrok sympatické televizní hlasatelky neponechali bez povšimnutí. Milena Vostřáková dostala naprostý zákaz vystupovat v televizi a také kdekoliv jinde. Jednou ranou osudu přišla o milovanou práci, druhou ránu jí uštědřil sám život – manžel paní Mileny, režisér Miloslav Zachata, zemřel po těžkém onemocnění. Milena Vostřáková zůstala sama se svou dcerkou Annou a i přes nelehké období, kdy musela překonat bolestné události, projevila opět svou typickou silnou vůli, začala pracovat jako asistentka scény a věnovala se výchově své dcery. S odstupem mnoha let se paní Milena provdala podruhé.

Negativním ranám osudu však nebyl konec. Milena Vostřáková za svůj život překonala tři těžké autohavárie, z nichž následkem komplikovaných zranění po jedné z nich byla rok a půl upoutána na lůžko.

Uvolnění politických poměrů v 80. letech umožnilo Mileně Vostřákové alespoň částečný návrat k původní profesi. Konferovala program zpěváka Milana Chladila. Plné profesní rehabilitace se jí však dostalo až po roce 1989, kdy se vrátila na televizní obrazovku opět jako programová hlasatelka. Byť ji od posledního vystoupení na obrazovce dělilo dvacet let, tvář paní Mileny vůbec nezestárla. Diváky opět okouzlila svým šarmem, půvabným vzhledem a milým úsměvem. Ještě o něco později moderovala Milena Vostřáková polední pořad pro ženy „Sama doma“.

Milena Vostřáková byla celý život nesmírně aktivní žena, jejíž osud jistě nebyl procházkou růžovou zahradou zejména po roce 1969. Nelehké rány od života překonávala svou vnitřní sílou, i o bolestných věcech hovořila vyrovnaná, klidná, z její tváře stále jakoby sálal proud pozitivní energie. O to více se stala neuvěřitelnou zpráva, která se objevila v médiích 8. července 2011. Paní Milena, symbol televizního hlasatelství, odešla o den dříve, tj. 7. 7. 2011, po krátké těžké nemoci do uměleckého nebe. Její kolega Alexandr Hemala na ni vzpomíná jako na sluníčko, kterým tato obdivuhodná dáma skutečně byla.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account