Ženské křestní jméno Dagmar (nebo také Dagmara či Dáša) je pravděpodobně skandinávského původu. Vychází z norského jména Dagmaer. Údajně se vyvinulo ze slova „dagr“ s významem „den“ a „maer“ s významem panna. Dle některých vědců pochází druhá část jména ze slova „mari“, v překladu „sláva“. Významový výklad jména Dagmar je pak „slavný den“, „jitřenka“, také „žena milující den“ nebo „žena milující slunce“. Některé výkladové teorie jméno spojují i s českým jménem Drahomíra, mohlo by jít o jeho odvozeninu.

Dagmar je jménem pro ženu činu, která umí užívat každého dne života a vždy vítá slunce nového dne s úsměvem na tváři. Která žena by taková nechtěla být? Ženy jménem Dagmara to dostaly do vínku.

Dagmar je ženským křestním jménem, které nemá mužský protějšek. Méně užívanou variantou jména je i Dagmara. Domácky se Dagmara nazývá jako Dáša nebo Dáda, zdrobněle pak jako Dagmarka, Dášička nebo Dášenka.

Jméno Dagmar se vyskytuje i v angličtině a švédštině, jako Dagmara se užívá v polštině nebo slovinštině.

V naší zemi žije více jak 50 000 žen tohoto půvabného jména.

Naší nejznámější nositelkou jména je paní Dagmar Havlová (Veškrnová), populární herečka a druhá manželka polistopadového českého prezidenta Václava Havla. Mezi další nositelky jména patří i Dagmar Patrasová, herečka a moderátorka, Dagmar Pecková, operní zpěvačka nebo Dagmar Sobková, česká zpěvačka, která vystupuje pod jménem Dasha či Dagmar Bláhová, herečka a režisérka.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account