Ženské křestní jméno Nela, případně Nella má zřejmě latinský původ. Nejčastěji bývá vykládáno jako zdrobnělá a zkrácená podoba latinského jména Kornélie, příbuzné by pak bylo i s dalšími jmény jako Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Stejně jako v případě jména Kornélie (latinsky Cornelia) je významem jména Nela „pevná” nebo „vytrvalá”.

Jednoduché, krátké a přitom tvárné − takové je jméno Nela. Nositelkou jména Nela je pak dle významu svého jména žena pevného charakteru, vytrvalá ve svých cílech, stálá v uznávaných hodnotách.

Ženské křestní jméno Nela nemá mužskou alternativu. Významově a původem je příbuzné se jmény Kornélie (Cornelia), Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Domácky se jméno užívá jako Neli, Nelinka, Nelka, Nelička, Neliška, Neluška apod.

Jméno se jako Nelly či Nelli vyskytuje i v němčině, angličtina jméno zná jako Nellie, Nell nebo Nelly (užívá se i jako domácí podoba jmen Ellen, Hellen aj.). Jméno Nela najdeme i ve slovenštině nebo polštině (také jako Nelly). Ruská podoba jména je Nelli, italská Nella.

V naší zemi žije něco málo přes tři tisícovky žen a dívek tohoto jména.

Jméno patří k českým herečkám Nele Boudové či Nelly Gaierové, nosí ho i česká baletka Nela Mrázová a modelka Nela Slováková. Toto jméno dal své dceři i mistr Karel Gott, jeho Nelly Sofie je nejmladším jeho potomkem. Dceru Nelu Brouskovou má pak ze svého prvního vztahu i moderátorka a herečka Adéla Gondíková.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account