Karin (také Karina nebo Karína) je ženským křestním jménem, které může mít svůj původ v italštině nebo ve švédštině. V češtině pravděpodobně došlo ke sloučení italského i severského původu jména. Italský výklad staví do popředí jméno Carina, které se z italštiny překládá jako „milá“ nebo „pěkná“. Druhé teorie – o severském původu uvádí jako zdroj švédské jméno Karin, zkráceninu jména Katharina. Jednalo by se o severskou podobu českého jména Kateřina, které má svůj původ v řečtině. Jméno Karin by se pak překládalo jako „čistá, cudná“ či „neposkvrněná“.

Ženské jméno Karin má v sobě tvrdost severu i hřejivé slunce Itálie. Nositelkám jména tak nechybí síla, odhodlání a charakter, stejně tak dostaly do vínku i vášeň jižních národů.

Ženské křestní jméno Karin se u nás vyskytuje i v mutacích Karina či Karína. Varianta Karin patří mezi nejužívanější, v kalendáři se přesto vyskytuje především jako Karina. Domáckými podobami jména jsou Karinka, také Karuška, Karuš, Karka, Kara, Rina aj. Jméno se jako Karin či Karina vyskytuje i ve slovenštině nebo v němčině. Anglická podoba jména je Karen, francouzská Carine, italská Carina. Španělština jméno zná jako Karen i Carina. Švédština a dánština jméno užívají jako Karin i Karen.

V naší zemi v současnosti žije necelých pět tisícovek žen a dívek s některou z variant tohoto jména.

Mezi nejznámější uživatelku jména v současnosti u nás patří bezesporu režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská či spisovatelka Karin Lednická, kterou můžeme znát jako autorku knihy Šikmý kostel. Jméno užívá též návrhářka obuvi Karin Onderková či modelka, finalistka Superstar Karin Křížová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account